Macar Sineması’nı Ağırlıyoruz

Filmler
Macar sinemasının ustaları ve genç kuşaktan seçkin isimlerin filmleri eylül ayında İstanbul‘da gösterilecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı‘nın desteği ile Türk Sinema Vakfı (...
EMOJİLE

Macar sinemasının ustaları ve genç kuşaktan seçkin isimlerin filmleri eylül ayında İstanbul‘da gösterilecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı‘nın desteği ile Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) tarafından gerçekleştirilecek olan "İstanbul/Pecs/Essen RUHR Sinemasal Buluşma-2010", 10-16 Eylül tarihleri arasında hayata geçecek.

Proje kapsamında Macar Filmleri Haftası, Beyoğlu Sineması ve Kartal Sanat Tiyatrosu Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirilecek. Çağdaş Macar sinemasının seçkin örneklerinin İstanbullu sinemaseverlerle buluşacağı hafta boyunca 8 uzun metraj ve 6 belgesel film gösterilecek.

Bu etkinlik, mayıs ayında Macaristan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası’nın ikinci ayağı. Bir nevi, 13-19 Mayıs tarihlerinde Macaristan’ın Pecs kentine misafir olan Türk sinemasına Macar sinemasının iade-i ziyareti olacak. Pecs’te Anlat İstanbul, Hayat Var, Vavien, Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, Köprüdekiler ve Cenneti Beklerken filmleri gösterilmişti.

Kartal Sanat Tiyatrosu Kültür Merkezi’nin sadece belgesellere, Beyoğlu Sineması’nın ise tüm filmlere ev sahipliği yapacağı Macar Film Haftası’ndaki filmler ve yönetmenleri şöyle: Vespa (Diana Groo), Bukalemun (Krisztina Goda), Doğu Şekeri (Ferenc Török), Iska’nın Yolculuğu (Csaba Bollok), Eşek Şakası (Peter Gardos), İz Sürücü (Attila Gigor), Maceraperestler (Bela Paczolay), Hayat Şarkısı (Csaba Bereczki).

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyan üç şehrin sinema değerlerini paylaşmanın yanı sıra sinema alanında işbirliğini de artırmayı hedefleyen proje kapsamında aynı zamanda bir de "Macaristan Türkiye Yapımcılar Buluşması" düzenlenecek. Projenin bundan sonraki aşamasında, Ekim 2010’da Almanya’nın Essen eyaletinde düzenlenecek Türk Filmleri Haftası ve Kasım 2010’da İstanbul’da yapılacak Alman Filmleri Haftası bekliyor sinemaseverleri.