Filmler

Köpekleri konu edinen en iyi 12 film

  İşte köpeklerin başrolde olduğu filmler; Afacan Kopek Beethoven (1992) Newton ailesi, mutlu olmak için her şeye sahiptir. Ancak onlara yine de bir eksiklik var gibi gelmektedir. Aileye katılan dört..

Köpekleri konu edinen en iyi 12 film

 

İşte köpeklerin başrolde olduğu filmler;

Afacan Kopek Beethoven (1992)

Newton ailesi, mutlu olmak için her şeye sahiptir. Ancak onlara yine de bir eksiklik var gibi gelmektedir. Aileye katılan dört ayaklı yeni bir üye, bu eksikliği nihayet tamamlar. St. Bernard cinsi bu sevimli yavru köpeğe Beethoven adını verirler. George, Alice ve çocuklar Ryce ve Ted, Beethoven’ı çok severler ve onu beslemeye başlarlar. Fakat Beethoven anormal bir şekilde büyür ve şişmanlar. Bunun üzerine onu veteriner Dr. Varnick’e gösterirler. Ancak aile, doktorun neyin peşinde olduğundan habersizdir. Köpekler üzerinde deneyler gerçekleştiren kötü kalpli doktor Beethoven’ı kaçırması için iki kişi tutmuştur. Ve ailenin tüylü üyesini kurtarmak baba George’a düşer.

Max (2015)
Eğitimli bir K9 köpeğinin ABD ordusuna Afganistan’da yardım edip görevini tamamladıktan sonra eve geri dönüşü ve köpeğin sahibi genç askerin hayatını kaybetmesi sonucu ailesinin yaşadığı travmayı köpekle beraber atlatmaya çalışılması anlatılıyor.

En Güzel Kopek – Best in Show (2000)

Ulusal bir ‘en guzel kopek’ yarismasinda amansiz bir mucadele icine giren kopek sahiplerinin keyifli hikayesi.

En Güzel Köpek – Best in Show 2000 filminin başrollerini Catherine O’Hara, Jennifer Coolidge, Eugene Levy, Fred Willard, paylaşıyor. Filmin yönetmenliğini ise Christopher Guest yapıyor. Film Komedi, türündedir.

 

Belle et Sébastien (2013)

İkinci Dünya Savaşının cereyan ettiği zamanlarda Alp dağlarında küçük ve soğuk bir köyde öksüz bir çocuk yaşamaktadır. Sebastian ismindeki bu küçük çocuk, koyunları öldürdüğünden şüphelenen köylünün kovduğu köpeği bularak onu evcilleştirmeye çalışır.

Fransız yazar, direktör Nicolas Vanier’in yönetmenlik için kamera arkasına geçtiği filmde Félix Bossuet, Tchéky Karyo ve Margaux Châtelier gibi Fransız oyuncular başrol olarak yerini almaktadır.

Şanslı – Fluke (1995)

Bir ailenin sihirli macerası… Çok özel yeteneklere sahip olan Şanslı adındaki şirin köpek ailesinin izini sürerkenki büyüleyici yolculuğu… Bu yolculukta birçok şey keşfeden Şanslı, Rumbo adında akıllı sokak köpeği ile sıkı bir arkadaşlık kurar.

Benden Bu Kadar (1997)

Hallerinden hoşnut olmayan üç kişinin öyküsü. Melvin (Jack Nicholson) insanların pek bulaşmak istemedikleri aksi bir aşk romanı yazarıdır. Her gün aynı saatte aynı yerde aynı kahvaltıyı yapar. Burada Garsonluk yapan Carol ona tahammül edebilen ender insanlardandır. Simon ise Melvin’in yetenekli ressam komşusudur. Bu üç mutsuz insanın hayatları, çirkin ve zayıf bir köpek olan Verdell’le karşılaşmalarıyla değişmeye başlar.

Köpeğim Skip – My Dog Skip (2000)

En iyi arkadaşınızın insan olması gerektiğini kim söylemiş? Kesinlikle doğum gününde, Skip isminde yetenekli terrier cinsi bir köpek hediye edilen Willie Morris değil. Skip’in sıradışı dostluğu ve yardımları sayesinde ikili, kabadayıları yola getirir, hatta okulun en tatlı kızının kalbini çalmayı başarırlar. ‘Köpeğim Skip’, sıcak ve neşeli anlatımıyla, tüm ailenizin keyifle izleyeceği bir film.

Yönetmen: Jay Russell
Yıl: 2000
Oyuncular: Frankie Muniz, Diane Lane, Luke Wilson, Kevin Bacon, Bradley Coryell, Daylan Honeycutt, Cody Linley, Caitlin Wachs, Peter Crombie, Clint Howard, Mark Beech, Susan Carol Davis, David Pickens, Lucile Doan Ewing, Nathaniel Lee Jr.
Türler: Dram, Aile, Spor

BomBon – El Perro (2004)
lli iki yaşındaki Coco, işini kaybettikten sonra, kimsenin satın almaya yanaşmadığı, el yapımı bıçaklar satarak geçinmeye çalışır. Bir gün, bir kadına yardım edince, kadın ona birinci sınıf, cins bir av köpeği hediye eder. Bombón’la birbirlerine ısındıklarında, üstelik Bombón bir köpek güzellik yarışmasında üçüncülük kazanınca, hem para kazanırlar, hem de aralarında sıkı bir dostluk oluşmaya başlar.

Marley ve Ben (2008)

Karlı bir günde evlenen çift John (OWEN WILSON) ve Jenny Grogan (JENNIFER ANISTON) Michigan’daki soğuk kış günlerini arkada bırakıp, güneye, Florida’ya taşınıp yeni bir hayata başlamaya karar verirler. Birbirine rakip gazetelerde iş bulan çift kendilerine bir ev de aldıktan sonra, evliliğin zorlu yanlarını da yavaşça görmeye başlarlar.
 Çocuk sahibi olmakla ilgili kuşkulu olan John, bu konudaki korkularıyla ilgili arkadaşı ve meslektaşı olan Sebastian’a açılır ve o da mükemmel  bir öneriyle çıkagelir; John, Jenny’yi oyalamak için ona bir köpek almalıdır. 

Ve Marley hayatlarına girer…

Beyaz Köpek (1982)

Beyaz Köpek 1982 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı White Dog olan ve birçok ülkede gösterim şansı bulamamış olan filmin Türkiye’de gösterildiğine dair de bir kayıt bulunmamaktadır.

Samuel Fuller’in yönettiği ve uyarlama senaryosunu Curtis Hanson’la birlikte yazdıkları filmin önemli rollerinde Kristy McNichol, Paul Winfield, Burl Ives ve Jameson Parker oynamışlardır. Görüntülerini Bruce Surtees’in çektiği filmin müzikleri Ennio Morricone’ye aittir. Samuel Fuller’in filmde küçük bir de rolü vardır. (Ayrıca hemşire rolündeki Christa Lang de Samuel Fuller’in eşidir.)

Film, ünlü Fransız yazar Romain Gary’nin 1970 yılında yazdığı yarı otobiyografik romanı “Chien Blanc”‘ın (Türkçe: Beyaz Köpek) serbest bir uyarlamasıdır. Romain Gary, ABD’deki zenci beyaz ayrımını kara bir mizahla eleştiren bu romanını, Los Angeles’te Fransız Konsolosuyken yazmıştı. Bu sırada Amerikalı aktris Jean Seberg’le evliydi ve filmde anlatılan olayların bir benzeri ailenin başından geçmişti.Samuel Fuller bu filmini, çekimler başlamadan 2 yıl önce, 1980’de ölen Romain Gary’ye ithaf etmiştir.

Arabasıyla çarpıp yaraladığı bir köpeği evine alıp iyileştiren bir kadın, köpeğin iyileştikten sonra sadece siyah ırktan insanlara saldırdığını farkeder. Köpeğin önceki sahipleri tarafından özellikle bu yönde eğitilmiş olduğunu anlar.

Bu tartışmalı film ABD’de Paramount stüdyolarında yapılmış olmasına rağmen bu ülkede hiçbir zaman sinemalarda gösterilemedi, daha sonraki yıllarda sadece HBO TV kanalında yayına verildi ve 2008’de The Criterion Collection’dan bir DVD’si çıktı. Film Avrupa’da gösterime verildiğinde ise eleştirmenlerden övgüler almıştı. Irkçılığın insanın doğasında olmadığı, öğretme ve öğrenme yoluyla sonradan edinilen bir olgu olduğu temasını işleyen bu alegorik film, çok az ülkede gösterim şansı bulabildi, gösterildiği ülkelerde de uzun süre afişte kalamadı. İlk gösterimi Fransa’da yapılmıştır.

Kediler ve Köpekler – Cats & dogs (2001)

Kediler ve köpekler arasındaki dünya hakimiyeti mücadelesi şimdiye kadar pamuk ipliğine bağlı bir anlaşmayla kontrol altında tutulmuştur. Ancak bu barış dönemi son bulmak üzeredir. Güç delisi bir İran kedisi olan Mr. Tinkles insan ırkının can dostu köpeklere karşı toplu bir kedigiller hareketi başlatmak üzeredir. İnsan ırkını koruyan üstün nitelikli köpek ajanlarının ise başı derttedir. Üst düzey bir yetkilileri görevinden uzaklaştırılmıştır ve onlar ajan Lou adına çaylak bir Beagle yavru köpeğini göreve getirmek zorunda bırakılırlar. Dünyayı kurtarmak için çaylak aşkı ve yaratıcılık acaba yeterli olacak mıdır? Bu artık insan ve köpeklerin ortak sorunudur.

Bir Köpeğin Hikayesi – Hachiko: A Dog’s Story (2009)

Film Richard Gere’in canlandırdığı profesör Parker Wilson’ın, tren istasyonunda bulduğu Japon kökenli meşhur Akita inu cinsi köpeği evine almasıyla başlar. İlk önce eşinin sert tepkilerini gören profesörün köpekle aralarındaki bağ gün geçtikçe daha da sağlamlaşır. Kısa zamanda tüm aileye kendini sevdiren Hachi, Wilson ailesinin köpeği olur Profesörü işe giderken her gün tren istasyonuna kadar yolcu eder ve döneceği saatte her zaman yerinde olup onu bekleyen bir yol arkadaşı olur.

Hachi, Japonya’da meydana gelen gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. Sahibine olan sadakati ile Japonya’dan tüm dünyaya yayılmış bir köpek Hachi; öyle ki yıllar boyu sahibini beklediği tren istasyonuna, köpeğin heykeli dikilmiş.

On5yirmi5

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL