“Gezici Festival” 17. Yolculuğunda!

Filmler
Festival bu yıl Ortadoğu ve Arap coğrafyalarında yaşanan direnişi perdeye yansıtan önemli eserlerle ve seçkin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 2- 18 Aralık tarihleri aras...
EMOJİLE

Festival bu yıl Ortadoğu ve Arap coğrafyalarında yaşanan direnişi perdeye yansıtan önemli eserlerle ve seçkin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 2- 18 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek  festival, bu yıl temasını “Arap Direnişleri” olarak belirledi. Festivalde ayrıca Türkiye Sineması 2011 Bölümü,  Zeki Demirkubuz’un ‘Amerikan Sineması Seçkisi’, Dardenne Kardeşler Toplu Gösterimi,  Dünya Sineması Bölümü, Aki Kaurismaki Kısa filmleri, Finlandiya  Kısa Filmleri ve Çocuklar için filmler yer alacak. Festivalin bu yılki Kitabı ise sinemada, edebiyatta, kültürde sınıf kavramının ele alındığı ‘Sınıf Kitabı’.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek Gezici Festival, 17. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. 2 – 18 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek festival,  her yıl olduğu gibi Ankara’dan başlayıp farklı şehirleri ziyaret ederek yoluna devam edecek. Festival bu yıl Ortadoğu ve Arap coğrafyalarında yaşanan direnişi perdeye yansıtan önemli eserlerle ve seçkin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Direniş, Sinema Perdesinde Özgürlüğüne Kavuşuyor

‘Arap Baharı’, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir direniş olarak 18 Aralık 2010 tarihinde Tunus’ta başlayıp tüm Arap coğrafyasını sararak tarihteki yerini aldı. Gezici Festival de bu yılki temasını “Arap Direnişleri” olarak belirleyerek, direniş temalı filmlerden oluşan önemli bir seçkiye yer verecek. Festival süresince gerçekleşecek panellerden birinde, “Arap Baharı” önemli düşünür, akademisyen ve sinemacılar tarafından masaya yatırılacak.

Zeki Demirkubuz Amerikan Sineması’nın Yeraltı’nda

Festivalin bu yılki en büyük sürprizlerinden biri Zeki Demirkubuz’un hazırlayacağı “Amerikan Sineması” bölümü. Amerikan Sineması’nın farklı dönemlerinden Zeki Demirkubuz’un en çok sevdiği filmler seyirciyle buluşacak. Sinemaseverleri “Amerikan Sineması”nın “yeraltına” götürecek olan Zeki Demirkubuz; bu önemli seçkide filmlerin gösteriminden önce sunumlar gerçekleştirerek Ankara’ya ve festivale verdiği önemi bir kez daha kanıtlamış olacak.

Gezici Kitaplığı’nda yeni bir kitap: Sınıf

Gezici Festival, geçen yıl kültür ve sanatta taşra imgesini irdeleyen ve önemli bir boşluğu dolduran  “Taşra’da Var Bir Zaman” kitabını yayınlamıştı. Festival, bu yıl yayımlayacağı yeni bir kitapla son 20–30 yılda kültürden sanata, siyasetten felsefeye tüm alanlarda ihmal edilmiş, yok sayılmış bir kavramı masaya yatırıyor: Sınıf. Editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp’in üstlendiği; Ankara Sinema Derneği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanacak kitapta sinemada, edebiyatta, kültürde, ekonomide sınıf kavramı çeşitli boyutlarıyla ele alınacak. Birbirinden önemli yazarların, eleştirmenlerin ve akademisyenlerin yazılarıyla katkı sunacağı kitap, Aralık ayından itibaren satışa sunulacak.

Öteki Avrupa’nın soğuk kamerası: Dardenne Kardeşler

Avrupa Sineması’ında Sınıf kavramına yeni anlamlar yükleyen ve her filmlerinde eşitsizliği görünür kılan Dardenne Kardeşler; kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa’yı, hayatın zorluklarını ve sıradan insanın yaşam mücadelesini perdeye yansıtıyor. Gezici Festival bu yıl “Dardenne Kardeşler Toplu Gösterimi”yle Belçika sinemasının bu büyük yönetmenlerinin filmlerine yer verecek.  Belgesellerle sinemaya başlayan ve filmleriyle kısa sürede önemli bir yol kat eden Luc ve Jean Pierre Dardenne, Cannes başta olmak üzere önemli festivallerden büyük ödüller aldılar. Göçmenlerin zorlu hayatlarını, Avrupa’nın öteki (karanlık) yüzünü, yoksulluğu ve iktidarın baskısını “belgeselvari” kameraları ve kendilerine has sinematografileriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, çağımızın karanlığını bıkmadan göstermeye devam ediyor.

Kâşif Festival:Festivalde yeni keşifler

Gezici Festival’in yeni keşiflere olanak sağlayan yarışmalı bölümü bu yıl ilk kez  Ankara’da gerçekleşecek.  Birbirinden önemli filmlerin seyirci karşısına çıkacağı bu bölümde, dünyanın önemli festivallerinde gösterilen ve merakla beklenen filmler yarışacak. Festival programında ayrıca Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini bir araya getiren “Türkiye Sineması 2011” yer alacak. Sinemaseverler, galalarda film ekipleriyle buluşma ve sorularına cevap alma fırsatı bulacak. Cannes başta olmak üzere dünyanın önemli festivallerinde gösterilen ve ödüller alan yılın filmleri de Gezici Festival’de seyirciyle buluşacaklar arasında.

Finlandiya Sineması’na “kısa” bir yolculuk

Festival, kısa film tutkunlarını da oldukça mutlu edecek bir programla bu yıla hazırlanıyor. Dünya sinemasında kendine has filmleriyle büyük bir yer edinen ve işçilerin, tutunamayanların sinemacısı olarak görülen Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin 1982-2002 yılları arasında çektiği dokuz kısa film sinemaseverlerle buluşacak. Bu bölümün yanı sıra bir de Kaurismaki’nin küçük ve sakin ülkesinin sinemasına kısaca giriş niteliği taşıyan “Kısaca Finlandiya” bölümü de kısa film severleri oldukça sevindirecek gibi görünüyor. Bu yıl da çocukları unutmayan festival, “çocuk filmleri”ne yer verecek.

sinefesto