Devlerin Savaşı Devam Ediyor

Filmler
Hazırlayan: Bengü Dağlı Sinema dünyasında deyim yerindeyse yıldız savaşları yaşanıyor. Birbirinden başarılı yapımlar gişede adeta kapışıyor. Sinemaseverlere de bunun keyfini yaşamak düşüyor. Yazın gel...
EMOJİLE

Hazırlayan: Bengü Dağlı

Sinema dünyasında deyim yerindeyse yıldız savaşları yaşanıyor. Birbirinden başarılı yapımlar gişede adeta kapışıyor. Sinemaseverlere de bunun keyfini yaşamak düşüyor. Yazın gelmesiyle iyi yapımların peşpeşe vizyona girdiği bu haftalarda sinemaseverler hangi filmi seçeceğine zor karar veriyor. Bu haftada Türkiye ve Amerika’da sinemaseverler tercihlerini yapmış. Bana da bunu sizinle paylaşmak düşüyor.

Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin ilk beş sırasına bakınca sinemaseverlerin gözleri yuvalarından fırlıyor. Çünkü Hollywood’un en çok sevilen, en başarılı yıldızları bu listede… Bu hafta Amerika listelerinin en başarılı yapımı ikinci haftasında da "Shrek Forever After" oluyor. Sevimli yeşil devin macerası ilgi görmeye devam ediyor. Film bu hafta 55.6 milyon dolarla birinci. Filmin toplamda bıraktığı hasılat ise 145 milyon dolar. Bu rakam ne kadar başarılı olursa olsun, Shrek’in daha önceki filmlerinin başarısının altında kalıyor hemen belirtelim. Kendi adıma söyleyeyim ben Shrek serisinin son filmi olan "Shrek Forever After"ı beğendim ve animasyon severlerin de beğeneceğini düşünüyorum.

Listenin ikinci sırasında "Prince of Persia: The Sands of Time/Pers Prensi: Kumların Zamanı" bulunuyor. Jake Gyllenhaal (Prince Dastan), Gemma Arterton (Tamina), Ben Kingsley (Nizam), Alfred Molina (Sheik Amar)… gibi ismlerin başrollerinde oynadığı film köşeyi takip edenler bilecektir Amerika’da bu hafta vizyona girdi. Film Türkiye’de iki haftadır vizyonda ve büyük ilgi görüyor. Anlaşılan o ki, Amerikalı sinemaseverler de filmi pek beğenmiş. Filmin konusu ise şöyle: “Haylaz bir prens olan Prens Dastan, istemeden de olsa gizemli bir prensesle güç birliği yapar. Birlikte, zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları’nı açığa çıkarabilecek ve sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan eski bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir yarış içine girerler.” Film Amerika’da vizyona girdiği ilk hafta 37.8 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş.

Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin üçüncü sırasında "Sex and the City 2" yer alıyor. Filmin hayranları yapımı gördükten sonra tam bir hayal kırıklığı yaşadı. Film aynı zamanda eleştirmenlerden de hiç iyi not almıyor. İlk filmin hatırına Amerika’da ilk haftasında 37.8 milyon dolarlık hasılat elde etmiş. Bu yapım için kötü bir sonuç.

Gelelim listenin dördüncü sırasına "Iron Man 2" bu hafta 20.2 milyon dolarlık hasılat ile yine üst sıralarda kendine yer bulmuş. Filmin toplam hasılatı 279 milyon dolar… Filmin aynı zamanda dünyadaki izlenirliği de çok iyi…

Ve Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin beşinci sırasında Robin Hood bulunuyor. Amerika’da bu hafta "Robin Hood" 13.6 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. Toplamda ise 86 milyon dolarlık bir hasılat söz konusu ki bu film için çok kötü bir sonuç. Fakat filmin dünyadaki izlenirliği bu durumu kurtarmaya yetti. Her ne kadar Amerikalılar yapıma fazla yüz vermese de, dünyadaki hasılatıyla film kendini kurtarmış gibi görünüyor.

"Prince of Persia: The Sands of Time/Pers Prensi: Kumların Zamanı"nın fragmanı…

 

Amerika sinemalarında en çok izlenen diğer filmler…

 6. Letters to Juliet (2010) $7.25M $38M
 7. Just Wright (2010) $2.7M $18.7M
 8. Date Night (2010) $2.25M $93.9M
 9. MacGruber (2010) $1.95M $7.6M
10. How to Train Your Dragon (2010) $1.43M $213M

TÜRK SİNEMASEVERLER BU HAFTA HANGİ FİLMLERİ TERCİH ETMİŞ

Animasyon yapım Shrek’in başarısı, diğer güçlü yapımları geride bırakırken bu durum biraz şaşkınlık yarattı. "Shrek Forever After", gişe hasılatıyla "Prince of Persia: The Sands of Time/Pers Prensi: Kumların Zamanı" Amerika’da geride bırakırken, Türkiye’de de durum aynı. "Shrek Forever After/Shrek: Sonzuza Dek Mutlu" Türkiye’de de rakiplerini geride bırakmış. Türk halkının animasyon sevdiğini düşünürsek bu durum gayet normal. "Shrek: Sonsuza Dek Mutlu", ilk haftasında Türkiye’de 104.430 kişi tarafından izlenerek gişenin galibi olmuş. Jake Gyllenhaal ve Gemma Arterton başrollerinde oynadığı "Prince of Persia: The Sands of Time/Pers Prensi: Kumların Zamanı" ikinci haftasında 59.277 kişi tarafından izlenmiş. Filmi toplamda ise 237.526 kişi tarafından izlenmiş.

Bu senenin en çok konuşulan yapımlarından biri olan "Robin Hood", yukarda da bahsettiğim gibi Amerikalı sinemaseverler tarafından pek tercih edilmedi. Russell Crowe ve Cate Blanchett‘ın başrollerinde oynadığı "Robin Hood" bizde ise izlenirliği şimdilik iyi gidiyor. Ridley Scott yönetmenliğinde çarpıcı savaş sahnelerinin olduğu film Türkiye’de üçüncü haftasında 27.587 kişi tarafından izlenmiş. Toplamda ise filmi 314.703 kişi tercih etmiş. "Elm Sokağında Kabus"u ikinci haftasında 15.500 kişi tarafından izlenmiş olup toplamda ise filmi 57.873 kişi izlemiş. Filmin tam bir hayal kırıklığı olduğunu söylememe gerek var mı?

Gelelim bu hafta Türkiye’de en fazla izlenen filmlerin beşinci sırasına… Iron Man 2, dördüncü haftasında da sinemaseverlerden ilgi görmeye devam ediyor. Scarlett Johansson, Robert Downey Jr… gibi yıldızların başrolünü üstlendiği film bu hafta 9.776 kişi tarafından izlenmiş. Toplamda ise filmi izleyen izleyici sayısı 236.973 kişi…

"Shrek Forever After/ Shrek Sonzuza Dek Mutlu"nun fragmanı…

 

Türkiye sinemalarında en çok izlenen diğer filmler…

 6. Çılgın Bir Gece, 2, 6.981, 24.092
 7. Beni Unutma, 5, 6.592, 79.706
 8. Frozen, 1, 4.892, 4.892
 9. Eyyvah Eyvah, 14, 3.021, 2.388.096
10. Ayrılık, 2, 2.319, 8.669