Bu Filmlerin Adı Bile Yetiyor

Filmler
Hazırlayan: Bengü Dağlı 2010 yılı sinemaseverler için hayli hareketli geçiyor. Hollywood sineması şu dönemde peşpeşe bombaları patlatırken, Türk sineması çoktan uykuya daldı bile. Tabii bu günler geçe...
EMOJİLE

Hazırlayan: Bengü Dağlı

2010 yılı sinemaseverler için hayli hareketli geçiyor. Hollywood sineması şu dönemde peşpeşe bombaları patlatırken, Türk sineması çoktan uykuya daldı bile. Tabii bu günler geçecek, Türk sineması yaz döneminden sonra yine atağa kalkacak ve ardı ardına bombalarını patlatacak. Birbirinden başarılı yapımlar yine Türk sineması severler için vizyona girecek. Daha öncede yazılarımda bahsettiğim gibi bu noktada hazmedemediğim, Türk sinemasının yaz aylarını ölü sezon sayması.

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu önümüzdeki aylarda hem Türkiye’de hem de Hollywood’da sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği filmler…

2010 yılı sinemaseverler açısından devam filmleri izleyerek geçecek desek yeridir. Birbirinden güzel filmlerin serileri birbiri ardına 2010 yılı içerisinde sinemaseverlerle buluşacak. Bunlar arasında hangi filmler yok ki; Korku klasiklerinden biri olan "Scream 4/ Çığlık 4"ten "Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I"e, "Twilight/Alacakaranlık" serisinin 3’üncü filmi "Eclipse/Tutulma"dan çizgi romandan sinemaya uyarlanan "Sin City 2"ye… Türk sinemasında ise "Recep İvedik 4", "Romantik Komedi 2"nin devamını hatta 15 haftadır sinemalarda olan "Eyvah Eyvah"ın ikincisini sinemalarda izleyeceğiz. Nasıl bir liste ama! Eminim çoklarınızın gözü yuvalarından fırladı bile… Liste bu filmlerle bitmiyor. Yine önümüzdeki dönemde Christopher Nolan’ın Leonardo DiCaprio‘yu başrollerinde oynattığı "Inception" var ki filmin fragmanları bile filmi merakla beklemenizi sağlayacak cinsten…

İşte Hollywood ve Türk sinemasında sinemaseverleri bekleyen flaş filmler:

THE TWİLİGHT SAGA: ECLİPSE/ALACAKARANLIK EFSANESİ: TUTULMA

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran "Twilight/Alacakaranlık" serisinin 3’üncü filmi "Eclipse/Tutulma"in 30 Haziran 2010’da gösterime girmesi planlanıyor. David Slade’nin yönetmenliğini yaptığı filmin geniş bir hayran kitlesi bulunuyor. Aynı zamanda filmin oyuncuları Kristen Stewart ve Robert Pattinson da "Alacakaranlık" serisi sayesinde tüm dünyada tanınmasına vesile oldu. Filmin konusu: "Seattle gizemli, öldürücü bir tel tarafından harap edildiğinden ve kötü niyetli bir vampir onu araştırmaya devam ettiğinden dolayı Bella kendini tehlikeyle çevrili buldu. Hepsinin ortasında âşık olduğu Edward ve Jacob’un arkadaşlığı arasında seçim yapmakla yüzyüze kalmıştır ki bu karar vampir ve kurtadam arasındaki eskimeyen mücadeleyi tutuşturmak için olasıdır. Mezuniyeti hızla yaklaşırken Bella birden fazla karara sahiptir: Hayat ya da ölüm. Fakat hangisi?"

KNIGHT AND DAY/GECE VE GÜNDÜZ

Vanilla Sky‘dan sonra Tom Cruise ve Cameron Diaz’ı birarada göreceğimiz film "Knight and Day/Gece ve Gündüz" 2 Temmuz’da Amerika sinemalarında olacak. Türkiye sinemalarında 9 Temmuz’da izleyeceğimiz filmin türünü aksiyon, romantik, komedi olarak karşımıza çıkıyor. Şu günlerde filmin tanıtımına başlayan iki yıldız Tom Cruise ve Cameron Diaz‘ın nasıl bir performans çıkardığı herkes tarafından merakla bekleniyor. Filmin konusuna gelirsek: "Oldukça sıradan bir yaşam süren ve yalnız bir kadın olan June (Cameron Diaz), kız kardeşinin evliliği için hazırlık yapmaktadır. Tesadüf eseri gizli bir ajan olan Milner (Tom Cruise) ile karşılaşır. June, Milner’la tanışmalarının ardından bir yandan tehlikeli bir yandan da eğlenceli bir dizi maceranın içine düşer. Ama ne yaparsa yapsınlar, tesadüfler onları hep bir araya getirecektir."

INCEPTION

Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı film 16 Temmuz 2010’da vizyona girecek. Filmin Türkiye’deki gösterim tarihi ise 30 Temmuz 2010… Bu film oyunculardan çok yönetmeniyle anılıyor. Nedenine gelirsek, Christopher Nolan desek yeterli olur mu acaba? Filmin konusu şöyle: "Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır."

Filmin yönetmeni Nolan olunca sinemaseverlerede sadece bu filmi beklemek kalıyor. Christopher Nolan filmleriyle insanların zihnini zorlamayı seviyor. Dark Knight‚ Prestige‚ Memento gibi sinema tarihinin en iyi filmlerini yapan Christopher Nolan bu filmiylede başarılı olacağı kesin gibi… Bekleyip görelim.

SALT

Angelina Jolie desek, aksiyon desek, Phillip Noyce desek yeter mi bilmiyorum ama bu film bu yaz merakla beklenen filmlerin başında Salt geliyor. Klasik bir konusu olan filmin en büyük artısı Angelina Jolie. Modern zamanın en beğenilen yıldızlarından biri olan Jolie oynadığı her filmde rolünün hakkını başarıyla veriyor. Filmin konusu kısaca şöyle: "Jolie’nin hayat vereceği aksiyon karakteri aslında bir CIA ajanı olmasına rağmen kendisine Rus ajanı iftirası atılıyor ve klasik kedi fare oyunu başlıyor." 23 Temmuz 2010’da ABD’de gösterime girecek olan filmin Türkiye’de ise ağustos ayı içerisinde gösterime girmesi bekleniyor. Filmin dikkat çekici bir tarafı ise aslında "Salt" karakteri bir erkek oyuncu için yazılmış. Hatta bu ismin Tom Cruise olduğu geçtiğimiz aylarda dünya medyasında geniş yer bulmuştu. Fakat bir takım sebeplerden dolayı Cruise bu filmde oynayamıyor. Filmin yapımcılarının aklına gelen ikinci isim erkek olması beklenirken Angelina Jolie’nin filmin başrolünde oynayacağı açıklanınca herkes çok şaşırmıştı. Filmin senaryosu Jolie için baştan yazıldı. İnsanlar şaşırdı dedim bu olay Hollywood tarihinde çok fazla kimseye nasip olmamıştır. Şimdi herkes merakla Angelina Jolie’nin bu durumun altından kalkıp kalkamadığı. Ama dedikodulara bakılırsa Jolie bu filmin altından da başarıyla kalkmış.

THE EXPENDABLES

13 Ağustos 2010’da gösterime girmesi planlanan Sylvester Stallone‘nin senaryosunu yazdığı "The Expendables/Cehennem Melekleri" 2010’un en iddialı aksiyon-gerilim filmlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Cehennem Melekleri, bir Güney Amerika ülkesinin kural tanımaz diktatörünü yıkmak ve diktatörlük rejimini sona erdirmek için ülkeye gizlice sızan bir grup paralı askerin hikayesinin anlatıldığı; aksiyon sinemasının en gözde aktörlerinin yer aldığı olağanüstü kadrosuyla dikkatleri çekiyor. Filmin oyuncuları arasında ; Sylvester Stallone, Jason Statham, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren ve Jet Li bulunuyor.

DEVAMI ARKA SAYFADA…