Neden Sızma Zeytinyağı Kullanmalıyız?

Şifali Bitkiler
Sızma zeytinyağının (EVOO) en sağlıklı yağ olmasının beş temel nedeni vardır. Kolesterolü kontrol altında tutar. EVOO doğal olarak kolesterol içermez. Daha da iyisi, sağlıklı bir kolesterol dengesinin...
EMOJİLE

Sızma zeytinyağının (EVOO) en sağlıklı yağ olmasının beş temel nedeni vardır.

Kolesterolü kontrol altında tutar.

EVOO doğal olarak kolesterol içermez. Daha da iyisi, sağlıklı bir kolesterol dengesinin korunmasına yardımcı olan yüksek düzeyde (%65-85) tekli doymamış yağ asitleri içerir.

Kalp hastalığı riskini azaltır.

Sağlıklı bir kolesterol dengesini korumak, kalbi ve atardamarları plak oluşumundan koruyarak kalp hastalıkları riskini azaltır.

Oksidatif hasardan korur.

EVOO’daki yüksek polifenol seviyeleri, ona güçlü antioksidan özellikler verir (antioksidanlar ayrıca yağı oksidasyondan koruyarak yağın bütünlüğünü korur). EVOO, Vitamin A, E, D ve K açısından zengindir. Bunlardan vitamin E güçlü bir antioksidandır.

Kansere karşı savaşır.

EVVO, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaştığı bilinen antioksidanlarca zengindir. Vücudunuzda çok fazla serbest radikal olması, birçok kanser türüyle bağlantılı olan oksidatif strese neden olabilir.

Diyabetin engellemeye yardımcı olur.

Tekli doymamış yağlar, insüline bağımlı olmayan şeker hastalarına fayda sağlar. EVOO içindeki spesifik biyoaktif bileşenlerin diyabet üzerindeki etkisi, bir araştırma alanı olmasına rağmen, EVOO’nun ağırlıklı olarak kullanıldığı Akdeniz diyetinin diyabetlilere olan faydalı etkisi iyi bilinmektedir.
….
Yemeklerimizde soğuk sıkım, sızma zeytinyağı kullanırsak, yediklerimiz hem lezzetli, hem de daha sağlıklı olur.