EKİNEZYA ÇAYI

Şifali Bitkiler
Ekinezya (Echinacea purpurea) Asteraceae familyasından, soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi gibi durumlarda etkili, ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitk...
EMOJİLE

Ekinezya (Echinacea purpurea) Asteraceae familyasından, soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi gibi durumlarda etkili, ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir.

 

Bitki genel enfeksiyonlara karşı da kullanılmaktadır. Bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler başlıca; echinacoside, poli-sakkaritler (polysaccharides), poli-asetilenler (polyacetylenes), gliko-proteinler (glycoproteins), kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), tri-glikosid (triglycoside), betain, seskiterenler (sesguiterpenes), karyofilen (caryophylene) dir. Bitki bu maddelere ek olarak bakır ve demir mineralleri ile tanenler, protein, yağ asitleri ve A, C ve E vitamini içermektedir.

 

 

 

Tibbi Kullanimi

 

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar;

 

Ekinezya’nın akyuvarların (Beyaz kan hücreleri – Lökosit) sayısını yükselttiği, ve enfeksiyon bölgesine hareketlerini (göçünü) hızlandırdığı ve böylece bakteri, virüs ve diğer yabancı mikro-organizmaların yok edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ekinezya

 

Gargara şeklinde kullanıldığında ağız yaralarını iyileştiriyor,

 

Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı direnci artırıyor,

 

Üst solunum yolları enfeksiyonlarını yatıştırıyor,

 

Romatizma ve artritte tedaviye destek veriyor,

 

Hastalığa neden olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor.

 

Bitkinin anti-inflamatuar etkisi ise; artrit (mafsal iltihabı) ve lenfatik şişkinlik (Lenfödem) durumlarında faydalı olabilmektedir.

 

Ekinezya İnterferon üretimine de yardımcı olmaktadır. İnterferonlar günümüzde özellikle kanser tedavisinde dikkat çeken, glilko-protein yapısında bir madde olup; virüsle karşılaşan her türlü canlı tarafından korunma amaçlı salgılanmaktadır.

 

Ekinezyalı doğal ürünler kanser tedavilerinde hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilmektedir.

 

Ekinezya, üzerinde çok araştırma yapılmış özellikle immün sistemini desteklemesiyle bilinen bir bitkidir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini aktifleştirerek immün sistemi destekler. Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum sistemi hastalıkları gibi durumlarda başarılı olarak kullanılmaktadır. Yapılan bir çalışmada ekinazyanın, nezlenin 12 klinik septomunu azalttığını göstermiştir. Ayrıca gripal enfeksiyonlarda da faydalı olduğu tesbit edilmiştir. Bir çok çalışma ekinezyanın sağlıklı doku ile istenmeyen patojenik organizmalar arasındaki doğal bariyeri tahrip eden hyaluronidase adlı enzimi inhibe ettiğini göstermiştir. Bu yüzden ekinezya vücudun savunma sistemini virüslere karşı koruyabilmektedir. Ekinezya ekstresinin farelerde bazı tümör tiplerinin büyümesini engellediği de gösterilmiştir. Muhtemelen vücudun kendi savunmasını arttıran anahtar lenfositlerin üretimini destekleyerek tümörlerin büyümesini baskılamaktadır. Yine kemoterapi alan hastalarda ekinezya immün sistemi desteklemektedir.

 

 

 

Yan Etkileri: Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak otoimmün hastalığı olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir.

 

 

 

İmmün sisteme etki mekanizması;

 

Ekinezya kan dolaşımındaki granülositlerin sayısını arttırır. Neutrofillerin diğer beyaz kan hücrelerine oranını stabilize eder ve sirkülasyondaki Neutrofil sayısını yükseltir.

 

Lenfatik sistemdeki kök hücrelerini uyarır.

 

Ekinazyanın içeriğindeki echinacin maddesi lenfositlerin lenfokin üretmesini sağlar. İçerdiği polisakkaritler dolayısı ile makrofajları aktive ederek onların kanser hücrelerine fagositik etki yapmalarını sağlar.

 

Monositlerin üretimini teşvik eder.

 

Ekinezya hem sağlıklı insanlarda, hem de hastalarda mikrop öldürücü lenfositleri aktive eder. Yine aynı şekilde fagositleri, antijenleri bozması için uyarır.

 

Dalağın fonksiyonlarının gelişmesine yardım eder.

 

T-lenfositlerini aktive eder ve vücuttaki üretimlerini arttırır.

 

Normalin altına düştüklerinde, serum beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır.

 

Bakteriyel ve viral rahatsızlıklardan sonra normal duruma gelmeyi hızlandırdığı gibi mikroplara karşı engelleme yapmaya da devam eder.

 

İçerdiği echinadoside yüzünden birçok zararlı bakteriye zarar verir.

 

Bazı tip mantarlara karşı engelleyicidir. Candida albicans ın tekrarlamasını engeller. Yine Epidermophyton floccosum mantarını engeller.

 

Trichomonas vaginalis in yeniten üretimini ve büyümesini baskı altına alır.

 

Ekinezya bir çok virüsü de baskı altında tutar:

 

İmmün sistemi uyarmasından dolayı AIDS tedavisine de katkı sağlar. Bu hastalarda NK lenfositlerini ve fagositleri uyarır. Ayrıca vücudun TNF seviyesini arttırır.

 

Soğuk algınlıklarında virüsleri engeller, eski sağlıklı hale dönüşü hızlandırır ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltır.

 

Ekinezya Herpes Simplex Virus’üne karşı anti-viral etki yapar.

 

Gribi önlemeye yardımcı olduğu gibi interferon alfa ve interferon beta üretimini uyararak vücuda virütik infeksiyonlara karşı direnç kazandırır.

 

Boğaz ağrılarının(farenjit) iyileşmesini hızlandırır.

 

Akciğer ve solunum sistemi enfeksiyonlarını yatıştırır.

 

 

 

Hyaluronidase enzimini inhibe ederek hyaluronic asidi korur. Ekinezya, IgG – İnterferon alfa – interferon beta – makrofajlar vasıtasıyla interleukin-1 ve İnterleukin-6 üretimlerini uyarır. Serum properdin seviyelerini, tümör nekrosis faktörünü arttırır.

 

 

 

İçeriği:

 

Vitaminler: A – B2 – C – E Vitamini

 

Mineraller: Bakır – demir – selenyum – çinko – potasyum – krom – mangan – sülfür

 

ve bunlardan başka içeriğinde, değişik yapıda çok sayıda aktif tabiatlı kimyasallar bulunur.