Kabızlığı Önlemek için Sağlıklı Beslenme

Hastalıklar
Kabızlığı Önlemek için Sağlıklı Beslenin Hiç kimse kabızlık hakkında bırakın konuşmayı düşünmeyi bile sevmez, ancak çoğu kişide zaman zaman bu sorun yaşanır. ABD’de yaklaşık 4 milyon insan bu ha...
EMOJİLE

Kabızlığı Önlemek için Sağlıklı Beslenin

Hiç kimse kabızlık hakkında bırakın konuşmayı düşünmeyi bile sevmez, ancak çoğu kişide zaman zaman bu sorun yaşanır. ABD’de yaklaşık 4 milyon insan bu hastalıktan muzdarip. Çoğu zaman uzun sürmez ve basit değişiklikler sindirim sisteminizin yeniden sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir.

Kabızlığın Yaygın Nedenleri

Kabızlığın nasıl önleneceğini anlamak için buna neyin sebep olduğunu bilmek yardımcı olur. Yiyecekler kolonunuzdan geçerken vücudunuz buradaki suyu emer ve geriye kalanlar dışkıya dönüşür. Kaslarınız onu kolondan geçireceğiniz rektuma doğru hareket ettirir. Bu hareket yavaşladığında kolonunuz çok fazla su çeker. Dışkılar kurur ve çıkması zorlaşır, bu da kabızlığa neden olur.

Sorun genellikle düşük lifli veya yüksek yağlı beslenme, egzersiz eksikliği ve yeterli sıvı içmeme nedeniyle ortaya çıkar. Bazı ilaçlar, dürtü hissettiğinizde gitmemek, müshil kullanımı ve hamilelik de kabızlığa neden olabilir.

Eşyaları Birlikte Taşıyın

Düzenli kalmanın en iyi yolu egzersiz yapmak, sağlıklı, lif açısından zengin beslenmek ve bol su içmektir. Ancak hâla zorluk yaşıyorsanız bazı yiyecekler yardımcı olabilir. Tek faktör bu değildir ancak dışkınızın boyutuna ve su içeriğine katkıda bulunan lif çok önemlidir. Kadınlar günde 21 ila 25 gram, erkekler ise 30 ila 38 gram çıkabilmeli.

Ahududu
Sizin için faydalı olur.

Armut
Bu tatlı meyve vitaminler ve antioksidanlarla doludur ve kabızlığa yardımcı olabilecek çok fazla lif ve su içerir. Bir armutun yalnızca 60 kalorisi vardır.

Patlamış mısır

Bu sadece mükemmel bir film yemeği değil, tuz ve tereyağına gömmediğiniz sürece istediğiniz zaman sağlıklı bir atıştırmalık da olabilir. Ancak lifle dolu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Karpuz

Çok fazla lif içermez ancak %92’si sudur ve bu da bağırsak hareketini teşvik edebilir. Aynı zamanda hücrelerinizi korumaya yardımcı olan antioksidanların yanı sıra A, B ve C vitaminleri ve sizi UV ışınlarından korumaya yardımcı olan likopen içeren besinlerle doludur.

Yulaf ezmesi

Bunu kahvaltıda yerseniz, gün içinde daha az aç olursunuz ve atıştırma olasılığınız azalır. İyi bir lif kaynağıdır ve yulaf da çok fazla su emer, bu da sindirime yardımcı olur. Ayrıca LDL’yi veya “kötü kolesterolü” düşürmeye yardımcı olur ve size karmaşık karbonhidratlar, protein, kalsiyum ve demir sağlar.

Badem

Bunları salataların ve tatlıların üzerine koyabilir, yoğurt ve peynirle birlikte yiyebilir veya öğüterek lezzetli bir pasta dolgusu veya hamur işi yapabilirsiniz.

Şalgam

Bazen daha ünlü kuzenlerinin (karalahana, ıspanak ve karalahana) gölgesinde kalan bunlar, uzun süredir Güney mutfağının temelini oluşturuyor. Geleneksel olarak lezzet için füme hindi kanatlarını kullanabilirsiniz.

Patates salatası

Soğutulmuş patateslerde lif ve “dirençli nişasta” adı verilen birçok şey bulunur. Bu sindirime “direnç verir” ve bir kısmı kalın bağırsağınıza gider ve burada iyi bakterilerin büyümesine yardımcı olur.

Kuru erik

Kuru erik, yoğurt veya peynirle iyi bir şekilde tüketilebilir. Kuru erik size bu konuda çok yardımcı olabilir, hatta reçetesiz satılan bazı müshillerden bile daha iyidir. Neden bu kadar işe yaradıkları belli değil ama lifin yanı sıra bağırsaklarınızın daha fazla su almasına yardımcı olan sorbitol de içeriyor.

Yoğurt

Sütü yoğurda dönüştüren bakteriler aynı zamanda sindirim sisteminize de faydalıdır. Tüm yoğurtlar sağlığınızı korumanıza yardımcı olur ve düzenli kalmanızı sağlar, ancak canlı kültürler veya probiyotikler içeren yoğurt daha da faydalı olabilir.

Kahve

Bu durum bilim adamlarını biraz şaşırttı; bazı insanların kolay çıkmasına neden oluyor ama kimse bunun nedenini tam olarak bilmiyor. Muhtemelen kafein değildir, çünkü çalışmalar kafeinsiz versiyonun bile bazı insanlar için işe yaradığını göstermiştir. Bir teoriye göre midenizin ve ince bağırsağınızın iç yüzeyini bir şekilde etkiliyor. Ya da kolonunuzun kasılmasını sağlayan bir hormonla bağlantılı olabilir. Bu da bir sonraki tuvalet ziyaretinizde size yardımcı olabiliyor.
……
Herşeye rağmen sıkıntınız devam ediyorsa, bu amaçla hazırlanmış doğal özel ürünler var, bunlardan güvenle kullanabilirsiniz.
Ayrıca, mekanik ve metabolik problemlerin dışında psikolojik problemler de kabızlıkta önemlidir. Bu sebeple, sorunun kaynağını bulmak ve ona göre çözüm üretmek en doğrusu.