Beyini Güçlendiren Gıdalar Nelerdir?

Şifali Bitkiler
Beyini Güçlendiren Gıdalar hakkında bilgi haberimizde; Ginseng, Balık, Meyveler ve Kafein? Yiyecekler ve besin takviyeleri hakkındaki söylentileri dinlediğinizde, bunların odaklanmayı keskinleştirmekt...
EMOJİLE

Beyini Güçlendiren Gıdalar hakkında bilgi haberimizde;

Ginseng, Balık, Meyveler ve Kafein?

Yiyecekler ve besin takviyeleri hakkındaki söylentileri dinlediğinizde, bunların odaklanmayı keskinleştirmekten hafızayı, dikkat süresini ve beyin fonksiyonunu geliştirmeye kadar her şeyi yapabileceklerine inanacaksınız.

Peki gerçekten işe yarıyorlar mı? Yaşlandıkça vücudumuzun da bizimle birlikte yaşlandığı inkar edilemez. İyi haber şu ki, beslenmenize “akıllı” yiyecek ve içecekleri eklerseniz sağlıklı bir beyni koruma şansınızı artırabilirsiniz.

Kafein Sizi Daha Uyanık Hale Getirebilir

IQ’nuzu artıracak veya sizi daha akıllı yapacak sihirli bir değnek yok; ancak kafein gibi bazı maddeler size enerji verebilir ve konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçlarda bulunan kafein, etkileri kısa süreli olmasına rağmen size o belirgin uyanmayı verir. Ancak, kafeini aşırıya kaçarsanız, bu sizi gergin ve rahatsız edebilir.

Şeker Uyanıklığı Artırabilir

Şeker, beyninizin tercih ettiği yakıt kaynağıdır; Bu, sofra şekeri değil, vücudunuzun yediğiniz şeker ve karbonhidratlardan işlediği glikozdur. Bu nedenle bir bardak portakal suyu veya başka bir meyve suyu hafızayı, düşünmeyi ve zihinsel yeteneği kısa süreli olarak güçlendirebilir.

Ancak çok fazla yerseniz, hafızanız zarar görebilir. Kalp hastalığı ve diğer durumlarla bağlantılı olduğu için eklenen şekere dikkat edin.

Beyninizi Beslemek için Kahvaltı Yapın

Kahvaltıyı atlamak mı istiyorsunuz? Çalışmalar kahvaltı yapmanın kısa süreli hafızayı ve dikkati geliştirebileceğini bulmuştur. Bunu yiyen öğrenciler yemeyenlere göre daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Araştırmacıların beyin yakıtı listesinin başında yer alan yiyecekler arasında yüksek lifli tam tahıllar, süt ürünleri ve meyveler yer alıyor. Sadece fazla yemeyin; Araştırmacılar ayrıca yüksek kalorili kahvaltıların konsantrasyonu engellediğini de bulmuştur.

Balık Gerçekten Beyin Gıdasıdır

Beyin gelişimi için önemli bir protein kaynağı balıktır; balık, beyin sağlığı için anahtar olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu sağlıklı yağlar inanılmaz bir beyin gücüne sahiptir: Daha yüksek düzeydeki balıklı bir diyet, daha düşük demans ve felç riskleriyle ve daha yavaş zihinsel gerilemeyle ilişkilendirilmiştir; Ayrıca, balık özellikle yaşlandıkça hafızanın güçlendirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır.

Beyin ve kalp sağlığı için haftada iki porsiyon balık yiyin.

Günlük Diyetinize Fındık ve Çikolata Ekleyin

Sert kabuklu yemişler ve tohumlar, bazı çalışmalarda yaşlandıkça bilişsel gerilemenin daha az olmasıyla ilişkilendirilen antioksidan E vitamininin iyi kaynaklarıdır. Bitter çikolatanın başka güçlü antioksidan özellikleri de vardır ve kafein gibi odaklanmayı artırabilecek doğal uyarıcılar içerir.

Minimum miktarda fazla kalori, yağ veya şekerle ihtiyacınız olan tüm faydaları elde etmek için günde 30 g kadar fındık ve bitter çikolatanın tadını çıkarın.