Baz istasyonlarının sağlık açısından riski yok

Hastalıklar
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, Türkiye’deki baz istasyonlarının yaydığı enerjinin dünyada kabul edilen sağlık açısından zararlı olacak d...
EMOJİLE

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, Türkiye’deki baz istasyonlarının yaydığı enerjinin dünyada kabul edilen sağlık açısından zararlı olacak değerlerin çok altında olduğunu belirterek, ”Dolayısıyla Türkiye’deki baz istasyonlarının sağlık açısından bir riski yok. Baz istasyonu ile ilgili tartışmaların geride kalması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zaman zaman gündeme gelen baz istasyonlarının sağlığa zararlı etkileri tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada baz istasyonlarının vücut ısısını 1 derece artıracak derecede yaydığı enerjiye ilişkin belirlenmiş sınırın 2000 volt/metre olduğunu kaydeden Kalkan, Türkiye’de bu sınırın 10 volt/metre’ye kadar çekildiğini söyledi.

Yaptığı tespitlerde Türkiye’de 1-2 volt/metre değerini geçen bir baz istasyonuna rastlamadığını dile getiren Kalkan, ”Dolayısıyla Türkiye’deki baz istasyonlarının sağlık açısından bir riski yok. Baz istasyonu ile ilgili tartışmaların geride kalması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

”Şehir dışına kurulmamalı”

Baz istasyonları ne kadar şehrin dışına kurulursa sinyal göndermek konusunda o derece zorlanacağı için mümkün olduğunca şehir merkezine yakın kurulması gerektiğini anlatan Kalkan, şunları söyledi:

”Elinizde bir fener var ve odanızdaki masanın arkasını aydınlatmak istiyorsunuz. Fener odanın içindeyse bunu başarırsınız. Ancak şehrin dışından yapmaya kalkarsanız devasa spotlara ihtiyacınız var. Devasa spotlarda el fenerinden daha fazla insanları rahatsız eder. Baz istasyonları için de aynı şey geçerli. Ne kadar şehrin dışına kurarsanız, insanları o kadar rahatsız eder.”

Baz istasyonlarının etkileri üzerine son yıllarda çok kapsamlı araştırmalar yapıldığını belirten Kalkan, bu araştırmaların sonucunda baz istasyonlarının kanser yapıcı etkilerinin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi.

Özellikle cep telefonunun zararlı etkisinin ürünün kullanım sıklığı ile ilgili olduğunu ifade eden Kalkan, ”Uzun süre cep telefonu ile görüşüyorsanız kulaklık kullanacaksınız ya da çocukların eline vermeyeceksiniz” diye konuştu.

Görev yaptığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yakınlarında da baz istasyonu olduğunu ve yaydığı enerjinin 3 volt/metreyi geçmediğini anlatan Kalkan, bu değerin bile zaman zaman hasta yakınları ya da doktorlar ile hasta arasındaki iletişimi sekteye uğratabildiğine işaret etti.

Kalkan, bazı kimselerin psikolojik olarak kendilerini etkilediği için baz istasyonu kurulmasına karşı çıktığını öne sürdü.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme