Kolesterol İlaçları Diyabete Yolaçar mı?

Hastalıklar
  Binlerce hastanın sağlık kayıtlarının analizi, kolesterol düşürücü statin ilacı alan kişilerde tip 2 diyabet riskinin 2-3 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir. Statinler, kan basıncını ve ko...
EMOJİLE

 

Binlerce hastanın sağlık kayıtlarının analizi, kolesterol düşürücü statin ilacı alan kişilerde tip 2 diyabet riskinin 2-3 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Statinler, kan basıncını ve kolesterolü düşürebilen, kalp krizi ve felç riskini azaltan ilaçlardır. Tahminlere göre, bugün orta yaşlı yetişkinlerin% 25’inden fazlası kolesterol düşürücü bir ilaç kullanıyor.

Araştırmacılar, statin kullanıcılarının, ilaçları almayanlara kıyasla diyabet riskinin iki katından daha yüksek olduğunu buldular. Kolesterol düşürücü ilaçları 2 yıldan fazla kullanan bireylerde ise diyabet riskinin 3 kattan daha yüksek olduğu görüldü.
Statin kullanım süresi ne kadar uzunsa, diyabet riski o kadar yüksek olmaktadır. Ayrıca, statin kullanıcılarının yüksek bir HbA1c değerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Bir çalışmada, kalp hastalığı riski için statin ilaçlarına aday olan, ancak çalışma başladığında ilaçlara henüz başlamamış olan 4.683 şeker hastası olmayan kadın ve erkeğin sağlık kayıtları analiz edildi. Ortalama yaşı 46 olan hastaların yaklaşık % 16’sına, çalışmanın 3 yıllık süresi boyunca statin ilaçları reçete edildi.
Çalışma geriye dönük olarak gerçekleştirildi, bu da olası statin ilaçları ve diyabet ilişkilerini belirlemek için hastaların mevcut kayıtlarına bakıldığı anlamına gelir. Bu çalışma tasarımında, klinik ortamda doğal olarak olup bitenlere bakıldı.
Çalışma sonuçları, statin kullanıcılarının glükoz metabolizması değişikliklerini tespit etmek için yakından takip edilmesi gerektiğini ve diyabetin önlenmesi için egzersiz ve diyet konusunda özel rehberlik almaları gerektiğini göstermektedir.
….
Yüksek kolesterol ciddi bir kalp/damar problemi oluşturuyor ve bu sebeple kan kolesterol seviyesinin belirli bir değeri geçmemesi önemli. Ancak, bunu sağlamanın akılcı yolu öncelikle sağlıklı beslenme ve aktif yaşamdan geçiyor yoksa yüksek karbonhidrat+ zararlı katı yağ tüketimi, hareketsiz bir yaşam ile birleşince, kolesterol yüksekliği ve buna bağlı şikayetler (yüksek tansiyon, damar daralması ve tıkanıklıkları, kalp krizi, beyin kanaması, felç vs) kaçınılmaz oluyor.
Bol sebze, kararınca meyve tüketimi yanında bazı baharat ve bitkilerle, bitki tohumlarımdan bilinçli bir şekilde tüketmek kolesterolü doğal yoldan düşürmenin en sağlıklı yoludur. Bunu spor ve aktif yaşamla, mesela her gün düzenli olarak 1-1.5 saat, terleyecek şekilde yürüme veya çalışma ile desteklemek çok önemli. Genel sağlık için olduğu gibi bu konuda da yine çok önemli olan diğer bir durum ise her gün düzenli şekilde 2-3 litre sağlıklı ve doğal su içmektir. Su içmeyi hiçbir şekilde ihmal etmemeliyiz. Sulu içecek (çay, meşrubat vs) tüketmekle yeterli su aldığımızı düşünmemeliyiz.