İdil Biret Büyük Bir Liszt Resitali Verdi

Konserler
Devlet Sanatçımız İdil Biret’in dün akşam Aya İrini Müzesi’nde verdiği “Gezi Yılları” başlıklı resital, 200. doğum yılında müzik dehası Liszt’e saygı duruşu niteliğindeyd...
EMOJİLE

Devlet Sanatçımız İdil Biret’in dün akşam Aya İrini Müzesi’nde verdiği “Gezi Yılları” başlıklı resital, 200. doğum yılında müzik dehası Liszt’e saygı duruşu niteliğindeydi. İdil Biret olağanüstü bir hafıza, mükemmel bir teknik ve yorumla sergilediği ara hariç iki saatlik bu resitali tutkuyla bağlandığı piyanist besteci Liszt’in dünyasıyla bütünleşerek verdi.

Işıklar Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen, tamamen Liszt’in eserlerine ayırılan konserde, “Türkiye’nin harika çocuğu” olarak başladığı piyano kariyerini dünyanın en saygın orkestra ve sanatçılarıyla yaptığı çalışmalarla devam eden İdil Biret, Liszt’in İtalya’ya yaptığı seyahatlerden edindiği duygu ve izlenimlerini aktardığı “Gezi Yılları” adlı eserlere, Liszt’in “Grand Etudes” lerine de yer verdi. İdil Biret, gibi mükemmel, idealist bir sanatçının üstesinden geleceği bu görkemli ve güç program salonu hınca hınç dolduran sanatseverleri bir kez daha hayran bıraktı. Biret, konser bittiğinde yeni başlayacak kadar enerjikti ama seyirci ayakta alkışlarken bile büyülenmiş kalmıştı.

Cumhuriyet Haber Portalı

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme