6. Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması Final Yaptı

Etkinlikler
Genç Öncüler Gençlik ve Spor derneğinin öncülüğünde başlatılan ve 3 senedir yoluna ” Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması ” olarak devam eden organizasyonun 6. yılı dün akşam FKSM’de(Fa...
EMOJİLE

Genç Öncüler Gençlik ve Spor derneğinin öncülüğünde başlatılan ve 3 senedir yoluna ” Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması ” olarak devam eden organizasyonun 6. yılı dün akşam FKSM’de(Fatih Kültür Sanat Merkezi) yapılan muhteşem bir törenle sona erdi.

Toplamda 46 bin TL ödülün dağıtıldığı gece, FKSM’nin fuaye alanında verilen kokteyl ile başladı. Bir çok finalist yönetmen ile usta sinemacıların bir arada olduğu kokteyl sonrası ödül töreni için salona geçildi.

Yeşilçam şarkılarından oluşan kısa bir müzik dinletisiyle başlayan program, Kısadan Hisse Genel Koordinatörü Aşkın Özcan’ın selamlama konuşmalarıyla devam etti. Özcan, bu yıl 6. sını yaptıkları organizasyonun giderek büyüdüğünü ve emeklerinin karşılığını aldıklarından ötürü çok mutlu olduğunu ifade ettikten sonra ev sahibi ve gecenin onur konuğu Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan söz aldı. Ergün Turan, böyle bir geceye ev sahipliği yapmaktan duydukları büyük memnuniyeti ifade ederek, Fatih Belediyesi’nin kültür ve sanat faaliyetlerinde öncü olabilmek adına yoğun bir gayret içerisinde olduğunu hatırlattı. Bu bağlamda gençlere seslenen Turan, salon yapmak kolay ama içini doldurmak zor hatırlatmasını yaparak, bu tür çalışmalarının daha da artmasının kendilerini için çok önemli olduğunu ifade etti.

Ergün Turan’ın konuşmalarından sonra her sene olduğu üzere bu sene de Onur Ödülü takdim edildi. Duayen rahmetli yönetmen Yücel Çakmaklı anısına verilen Onur Ödülünü, aynı zamanda organizasyonun en başından beri sponsorluğunu üstlenen SEKAM(Sosyal Ekonomik Kültürel Araştırmalar Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can verdi. Burhanettin Can, konuşmasında çok önemli konulara dikkat çekerek, Hz. Ali’nin ”Çocuklarınızı yaşadığınız döneme göre yetiştiriniz.” düsturunu hatırlattı. Yücel Çakmaklı’nın kendi gençlik dönemlerinde yapmış olduğu önemli hizmetleri ifade ederek, zihin dünyalarının gelişmesinde katkılarını anlattı. Konuşmasının devamında iş adamlarına seslenen Can, ısrarla altını çizerek sinema, tiyatro ve çizgi film gibi alanlarının önemini ifade etti ve yatırımlarını bu alanlara kaydırılmasının önemine işaret etti.

Konuşmasının devamında Onur Ödülünü, Yücel Çakmaklı ile aynı ismi paylaşan torunu Yücel Çakmaklıya takdim eden Burhanettin Can, mikrofonu duayen sinemacının torunu Yücel Çakmaklı’ya iletti. Burada olmaktan çok büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Çakmaklı, Burhanettin Can’a konuşmasından dolayı çok teşekkür etti ve sanıyorum ki siz dedemi benden daha iyi tanıyorsunuz diyerek çok duygulandığını belirtti.

Yücel Çakmaklı’ya Onur Ödülü’nden sonra, Genel ve Lise kategorisinde finale kalan filmlerin kısa bir kolajı gösterilerek ödül törenine geçildi.

Öncelikle Lise Kategorisinde dağıtılan ödüllerde 3. lük ödülünü, ”Evde Hav Türkiye” filmiyle Nisan Uğur kazandı. 2. lik ödülüne ise ”Çeşme” filmiyle İlayda İşeri layık görülürken, Lise kategorisinde 1. lik ödülünü ”Kovada Balık” filmiyle Ayaz Ceylan kazandı.

Ardından geçilen Genel Kategoride ise, bu sene ilk kez verilen Seyirci Özel ödülüne ”Fermuar Ucu” filmiyle Abdullah Çeper layık görüldü. Yarışmanın geleneklerinden biri olan Genç Öncüler Özel Ödülü ise yine Koordinatör Aşkın Özcan tarafından, ”Belki Bir Gün Gideriz” filminin yönetmeni İnan Erbil’e verildi.

Önceki yıllarda 1 tane verilen Jüri Özel ödülü, bu sene Derviş Zaim başkanlığından toplanan ödül toplantısında karara bağlanmakta zorlanılınca 3 filme verilmesi karara bağlanmıştı. Jüri Özel ödüllerini takdim etmek üzere sahneye çıkan Jüri üyesi Yönetmen Yeşim Tonbaz, organizasyonun geldiği noktaya vurguda bulunurken, faaliyetlerin geleceğinin çok güzel göründüğünü ifade etti. Konuşmasının ardından ”Seval” filmiyle Ahmet Keçili, ”Yeni Baştan” filmiyle Taha Ovacı ve ”Yeryüzü Ayakları” filmiyle Ümit Güç’ü sahneye davet eden Tonbaz, ödülleri takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Genel Kategoride ilk 3 ödülün açıklanmasına geçilirken sahneye Kısadan Hisse Danışma kurulu üyesi ve aynı zamanda Atölye faaliyetleri Yönetmenlik eğitimlerini veren usta yönetmen Abdülhamit Güler geldi. Kısadan Hisse’nin büyük işler başardığını ifade eden Güler, 3. lük ödülünü ”Binbir Gece” filmiyle kazanan Mahsun Taşkın’ı sahneye davet etti ve ödülünü takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yarışmada 2. lik ödülünü ise bir diğer Jüri Üyesi Yönetmen Ensar Altay takdim etti. 2. lik ödülüne layık görülen film ise ”Yara” filmiyle Onur Güler oldu.

6. Kısadan Hisse’nin kazananını açıklamak üzere ise sahneye Jüri üyesi Prof. Dr. Şükrü Sim geldi. Şükrü Sim, birbirinden kıymetli filmler izlediklerini ve tercihlerde çok zorlandıklarını hatırlatarak, bu yarışmada kaybeden olmadığını ve gençlerin ısrarla bu işe devam etmelerini gerektiğinin altını çizdi. Ardından zarfı açarak ”Bir Nehir Kıyısında” filmiyle 1. lik ödülünü kazanan Muhammed Furkan Daşbilek’i sahneye davet eden Sim, ödülü kendilerine takdim etti.

Bosna’da 1990’larda yaşanan dramı konu alan filmiyle 1. lik ödülünü kazanan Daşbilek, çok heyecanlı ve mutlu olduğunu ifade ederek, ekibine ve oyuncu arkadaşlarına teşekkür ederek ödülü onlar adına aldığını söyledi.

Muhammed Furkan Daşbilek’in konuşmasının ardından ödül alan ”Bir Nehir Kıyısında” filminin gösteri yapıldı ve sahnede çekilen hatıra fotoğraflarıyla gece sona erdi.

Jüri Başkanlığını Derviş Zaim’in yaptığı yarışmada Yeşim Tonbaz, Ensar Altay ve Şükrü Sim jüri üyeliklerini yürütürken, Önjüride ise yarışmaya yönetmenler Ayşe Yılmaz, Kasım Ördek, Ramazan Kılıç, Nurdan Albamya Çiçek ve Yiğit Ege Yazar katkı sundu.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak, atölye çalışmalarına başlayan Kısadan Hisse organizasyonu, 4 gün boyunca Akademi Beyoğlu’nda usta yönetmenlerle öğrencileri buluşturdu. 4 gün boyunca öğrenciler senaryo/yönetmenlik ve dramaturji eğitimleri alarak sertifika almaya hak kazandılar. Atölye eğitimleri Abdülhamit Güler, Sinan Sertel ve Büşra/Bekir Bülbül tarafından verilirken ünlü yönetmen Mahmut Fazıl Çoşkun ve  usta oyuncu Ercan Kesal’ın vermiş oldukları Ustalık Sınıfı(Master Class) programlarıyla ise sona erdi.

Her sene gelenek hale gelen gösterim programları ise, yine eş zamanlı olarak İstanbul’un her iki yakasında 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Eyüp Bahariye Mevlevihanesi ve Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 2 gün boyunca yapılan programlarda 25 film gösterimi gerçekleştirildi.