Tanpınar’a Yollanacak Mektuplar Seçildi

Edebiyat
Osmangazi Belediyesi tarafından Tanpınar anısına düzenlenen yarışmaya dört ülkeden ve Türkiye’nin 35 farklı şehrinden toplam 218 eser katıldı.   Hilmi Yavuz başkanlığında, Prof. Dr. Abdulla...
EMOJİLE

Osmangazi Belediyesi tarafından Tanpınar anısına düzenlenen yarışmaya dört ülkeden ve Türkiye’nin 35 farklı şehrinden toplam 218 eser katıldı.

 
Hilmi Yavuz başkanlığında, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Doç. Dr. Erdoğan Erbay, yazar Adnan Özyalçıner, gazeteci-yazar Ali Çolak, şair-yazar Metin Önal Mengüşoğlu ve şair-yazar İhsan Deniz’den oluşan seçici kurul, Haraççıoğlu Medresesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla sonuçları açıkladı. Yarışmaya Bursa’dan katılan Fatoş Mollamehmetoğlu, ‘Osmanlı Sarısında Türk Mavisi Bir Mektup’ adlı eseriyle birinci, Erzurum’dan katılan Hüseyin Karaca ‘İstanbul Olacak Kelimeler’ adlı eseriyle ikinci, Gaziantep’ten katılan Reşit Güngör Kalkan ise ‘Bursa’da Nakışlanan Zamana Mektup’ adlı eseriyle üçüncü oldu. Bursa’dan Ayşe Öztürk’ün ‘Kayıp Mektup’, Ankara’dan Merve Koçak Kurt’un ‘Ahmet Hamdi’ye’ ve Erzurum’dan Yaşar Bayar’ın ‘Bir Muvakkit’in Bursa Halveti’ mektupları ise mansiyona layık görüldü.

Seçici kurulun yayımlanmaya değer bulduğu 37 mektup, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılacak. Yarışmada birinciye 5 bin TL, ikinciye 4 bin TL, üçüncüye 3 bin TL verilecek. Mansiyonlar ise 2 biner lira olarak belirlendi. Jürinin uygun bulduğu 37 eser, önceki yarışmalarda olduğu gibi kitap haline getirilecek. Ödüller ise önümüzdeki günlerde yapılacak törenle sahiplerini bulacak.