Tanpınar Edebiyat Festivali’nde bugün

Edebiyat
İTEF’in 2013 teması “Şehir ve Oyun” olacak. Festival, beşinci yılında da okuma ve söyleşiler, sektörel buluşmalar, çocuklarla etkinlikler ve Türk edebiyatının uluslararası edebiyat çevreleri...
EMOJİLE

İTEF’in 2013 teması “Şehir ve Oyun” olacak. Festival, beşinci yılında da okuma ve söyleşiler, sektörel buluşmalar, çocuklarla etkinlikler ve Türk edebiyatının uluslararası edebiyat çevrelerine tanıtılmasını amaçlayan edebiyat söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

Sadık Yalsızuçanlar Okuma ve Şöyleşisi / Reading and Talk by Sadık Yalsızucanlar
31.10.2013 İnsan Kitabevi 16.30-17.30

Usta yazar Sadık Yalsızuçanlar oyunun kendi edebiyatındaki yerinden bahsedeceği söyleşide aynı zamanda sürpriz bir metin de okuyacak. 

Fabisad: Şairin Romanı ve fantastik romanın gücü
31.10.2013 Cezayir Restaurant Conference Hall 19.15-20.15

Fabisad’ın düzenlediği GİO Ödüllerinde En İyi Fantastik Roman Ödülüne layık görülen Şairin Romanı, yazarı Murathan Mungan ve GİO Jüri Üyeleri tarafından masaya yatırılıyor. Nedir Şairin Romanı’nı özel kılan ve nedendir fantastiği böylesine sevmemiz. Fantastik roman gerçeklerden kaçmak mıdır yoksa gerçekleri bambaşka yönlerden görebilmek midir?

Birbirimize oynadığımız oyunlar / Games People Play

31.10.2013    Cezayir Restaurant Conference Hall 20.30-21.30

Anna Karenina’dan Grinin Elli Tonu’na uzanan bir yelpazede, bir aşk ilişkisinin iki ya da  daha çok tarafı arasındaki güç oyunları ve dengeleri edebiyat tarihinin popüler konularından olagelmiştir. Mahremiyetin hem karanlık hem aydınlık yönleri üzerine yazılmış kurgusal eserleri okumayı severiz. Peki, yüksek denen edebiyat ile “çok satan” denen edebiyat üzerine tartışmalar sürerken, seks ve ilişkiler, aşk ve ihanet üzerine yazmanın incelikleri nelerdir? Hamdi Koç ve Norveçli yazar Selma Lonning Aaro, ilişkiler ve ilişkilerin edebiyattaki yansımaları üzerine konuşuyorlar. 

Anton Askerč: Bir şairin İstanbul Rehberi
31.10.2013      Cezayir Restaurant Conference Hall 18.00-19.00

Anton Askerč, gerçekçi Sloven şiirinin dev şairi, doyumsuz bir gezgindi. 20 yıl önceki seyahatleri sırasında iki kıtayı gezip dolaşmıştı. Meraklı ve düşünceli bu gezgin şair, dünyanın en şiirsel şehirlerinden biri olan İstanbul’a dair izlenimlerini şairane biçimde kaleme aldı.   

Askerč’in İstanbul’u adlı kitabın editörü Milan Yazbec ve çağdaş Slovenya şiirinin yükselen isimlerinden Eva Petrič, Askerc’in seyahatini ve o seyahatten bu yana İstanbul’un çokça değişmiş olması sebebiyle kitabın yenilenen önemini tartışıyorlar. 

Ayrıntılı Bilgi: www.itef.com.tr