Tanpınar Edebiyat Festivali

Edebiyat
İstanbul’da ilk defa bir edebiyat festivali gerçekleştiriliyor. 32 ülkeden 52 yazarın katıldığı İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) açılışı önceki akşam Çırağan SarayıR...
EMOJİLE

İstanbul’da ilk defa bir edebiyat festivali gerçekleştiriliyor. 32 ülkeden 52 yazarın katıldığı İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) açılışı önceki akşam Çırağan Sarayı‘nda yapıldı.  Gecede kulağımıza Eyyubi Ebubekir Ağa’nın Mahur Beste‘si ilişmedi, üstelik hava yağmurlu, Boğaz da dalgalıydı. Tanpınar’ın farklı dillere kazandırılmış Huzur’u kenarda bir masanın üzerinde öylece duruyordu.

Ancak Türkiye ve İstanbul için bir ilk olan edebiyat festivaline Tanpınar isminin verilmesinin ne kadar isabetli olduğu ortadaydı. Nitekim Doğan Hızlan da konuşmasında buna dikkat çekti: "Tanpınar, hem Doğu’yu hem Batı’yı bilen bir yazar; aynı zamanda çok iyi bir edebiyat tarihçisiydi." ‘Şehir ve Zaman’ temalı festivalde Tanpınar’ın ruhuna uygun olarak Doğu’dan ve Batı’dan yazarlar bir araya gelecek. Adam Fawer‘in yanı sıra Mısırlı Nawal El Saadawi, Hollandalı Geert Mak, Mario Levi, Sema Kaygusuz, Reha Çamuroğlu gibi isimler 3 Kasım’a kadar sürecek festivalde edebiyat okumaları ve söyleşiler yapacak. Programın içeriğine göz atınca, ‘çılgın’ hayallerle yola çıkan genel koordinatör Nermin Mollaoğlu‘na katılıyoruz: "İlk yılımızı, hayallerimizin gerçekleşmesi ve gelecek yıla hazırlık sayıyoruz. Ancak gelecek sene Tanpınar’ın adına tam anlamıyla yaraşır ve Enis Batur‘u sevindirecek bir festival olacağına inanıyorum."