SİYAD’tan Nuri Bilge Ceylan’a Altı Ödül

Edebiyat
Sinema Yazarları Derneği tarafından bu yıl 44. kez verilen Türk Sineması Ödülleri’ne Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Bir Zamanlar Anadolu’da” damga vurdu. Film, yönetmen,...
EMOJİLE

Sinema Yazarları Derneği tarafından bu yıl 44. kez verilen Türk Sineması Ödülleri’ne Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Bir Zamanlar Anadolu’da” damga vurdu. Film, yönetmen, senaryo, yardımcı erkek, görüntü yönetimi ve kurgu dallarında toplam altı ödül kazanan “Bir Zamanlar Anadolu’da” sinema yazarlarının en çok beğendiği film olarak öne çıktı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dün akşam düzenlenen ve Ezgi Mola ile Sarp Apak’ın sunuculuğunu gerçekleştirdiği gecede Tayfun Pirselimoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı ‘Saç’ ise Ayberk Pekcan’ın aldığı ‘En İyi Erkek’ ve Nazan Kesal’a verilen ‘En İyi Kadın’ oyuncu ödülleriyle dikkat çeken bir diğer yapım oldu. Öte yandan Nazan Kesal’ın eşi Ercan Kesal da “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmindeki oyunculuğuyla yardımcı erkek kategorisinde ödüle değer bulundu. Böylece törende bir eve iki oyuncu ödülü birden gitmiş oldu. Ercan Kesal, ayrıca Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan ile birlikte yazdıkları “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin senaryosuyla da ödüle değer bulundu.

Yardımcı kadın oyuncu performansı ödülü ‘Press’ filmindeki oyunuyla Asiye Dinçsoy’un oldu.
Gecede ayrıca Perihan Savaş, Erden Kıral ve Osman Şahin’e ‘SİYAD Onur Ödülü’ takdim edildi.
Gecenin açılış konuşmasının yapan SİYAD Başkanı Tunca Arslan, konuşmasında Emek Sineması’ndan, düşünce özgürlüğü engelerine ve hapisteki gazetecilere değinen bir konuşma yaptı. Arslan, “1980’leri çağrıştırmayan bir ülkede yaşamak istiyoruz” temennisinde bulundu.
Sinema yazarları tarafından dokuz dalda aday gösterilen Derviş Zaim’in yönettiği ‘Gölgeler ve Suretler’in geceden ödül alamadan dönmesi ise dikkat çekiciydi. Geçen günlerde sinema yazarlarını eleştiren yorumlarıyla dikkat çeken oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın bu görüntüleri törenin açılışında gösterildi ve büyük ilgi çekti. Ayrıca, Emek Sineması çalışanları da törende sahneye çıktı ve törene katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı.

SİYAD ÖDÜLLERİ

Film: Bir Zamanlar Anadolu’da
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan (Bir Zamanlar Anadolu’da)

Senaryo: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal (Bir Zamanlar Anadolu’da)
Kadın Oyuncu: Nazan Kesal (Saç)

Erkek Oyuncu: Ayberk Pekcan (Saç)
Yardımcı Kadın: Asiye Dinçsoy (Press)

Yardımcı Erkek: Ercan Kesal (Bir Zamanlar Anadolu’da)
Görüntü: Gökhan Tiryaki (Bir Zamanlar Anadolu’da)

Müzik: Mircan Kaya (Kar Beyaz)
Kurgu: Bora Gökşingöl, Nuri Bilge Ceylan (Bir Zamanlar Anadolu’da)

Sanat Yönetimi: Haluk Ünlü (Dedemin İnsanları)
Belgesel: Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Kısa: Birgünbirgünbir… Evedegelmişkimseyok
Umut Veren Genç Yetenek: Zeynep Oral (Atlı Karınca)

Radikal