Selim İleri’ye Teşekkür Gecesi

Edebiyat
4 Mayıs Pazartesi akşamı edebiyatçılar ve okurlar, kitaplarının yanı sıra geçmişin ustalarına gösterdiği kadirbilirlikle de kültür hayatımızı zenginleştiren Selim İleri’ye hem teşekkür edecek he...
EMOJİLE

4 Mayıs Pazartesi akşamı edebiyatçılar ve okurlar, kitaplarının yanı sıra geçmişin ustalarına gösterdiği kadirbilirlikle de kültür hayatımızı zenginleştiren Selim İleri’ye hem teşekkür edecek hem de yazarın 60. yaşını kutlayacaklar.  
 
Faruk Şüyun’un moderatörlüğünü üstlendiği ‘Ustalara Saygı’ etkinliğinin 4 Mayıs’taki konuğu, Selim İleri olacak. İlk kitabı ‘Cumartesi Yalnızlığı’nı 19 yaşındayken okurlara sunuşundan bu yana hep edebiyatın ‘başrol’de olduğu bir ömür süren yazar için hazırlanan gece, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde saat 20.00’de başlayacak. Toplantı, yıllardır edebiyat-sanat hayatımızın gölgede kalmış emekçilerini bugünün okuruna-sanatseverine tanıtmayı görev bilen Selim İleri’ye bir teşekkür niteliği de taşıyacak. Yazarın altmışıncı yaşını karşıladığı günlerde gerçekleştirilecek olan ‘Ustalara Saygı’ toplantısında Doğan Hızlan, Elif Şafak, Füruzan, Halit Refiğ, İnci Enginün, Ömer Erdem, Taha Akyol ve Türkan Şoray, Selim İleri ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlatacak. Melike Demirağ’ın İleri’nin sevdiği şarkılarıyla renklendireceği gecenin finalinde yazarın 60. yaşı pasta kesilerek kutlanacak.

Selim İleri Kimdir?

1949 İstanbul doğumlu yazar. Bilim adamı Profösör Hilmi İleri’nin oğludur. 1968 yılında Atatürk Erkek Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bıraktı. 19 yaşında Cumartesi Yalnızlığı isimli ilk öykü kitabı yayınlandı. İlk yazısını 1967 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayımladı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Zaman Gazetesi’nin cumartesi ekinde yazılar yazmaktadır. Yazılarından da anlaşılacağı üzere bir İstanbul aşığıdır.

Yıllarca, Cumhuriyet gazetesinin kültür-sanat sayfasında, "Yazı Odası" köşesinde makaleler yazmıştır. Radyo ve televizyonlara bir çok program yapan yazar, 2008’in yarısında başlayan programı "Selim İleri’nin Not Defterinden"i de sunuyor. Program her pazar canlı olarak TRT-2’de yayınlanıyor.