Selim İleri’ye Cumhurbaşkanlığı’ndan ödül

Edebiyat
2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin verileceği isimler: 2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri; Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Selim İleri, Prof. Dr. ...
EMOJİLE

2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin verileceği isimler:

2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri; Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Selim İleri, Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu ve Ahmet Hatipoğlu’na verilecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Yönetmeliği’nde, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye kültür ve sanatının yüceltilmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ödülün, her yıl kültür ve sanatın farklı dallarında verilmesi talimatı verdiği belirtilen açıklamada, "Bu çerçevede, Değerlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine, Sayın Cumhurbaşkanımız, 2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin, Türkiye’nin arkeoloji alanındaki zengin birikimini akademik dünya, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel yönetimler işbirliği ile dünya mirasına sunulacak bir zenginlikte sergiledikleri için Zeugma Antik Kenti ve Müzesine, Edebiyat aşkını İstanbul tutkusuyla harmanlayıp kişisel anılarını şehrin geçmişiyle bir araya getirdiği eserlerinde, gelenekle yeni arasında köprü rolü üstlendiği için Selim İleri’ye, Güncel olayları zengin tarih birikimiyle yoğurup özgün bir tarih söylemi geliştirerek Türk tarihini evrensel bir boyuta taşıması dolayısıyla Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu’na, Klasik Türk ve Tasavvuf müziğini kendine özgü icra tarzlarıyla zenginleştirip geniş kitlelere ulaştırması dolayısıyla Ahmet Hatipoğlu’na verilmesini uygun görmüşlerdir. Ödül töreni daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Çankaya yerleşkesinde yapılacaktır." denildi.