Sabahattin Ali Hakkında Herşey

Edebiyat
Türk roman ve öyküsünün usta isimlerinden Sabahattin Ali‘nin hayatını anlatan bir ‘ansiklopedik‘ kitap yayımlandı. Sevengül Sönmez’in hazırladığı "A’dan Z’ye S...
EMOJİLE

Türk roman ve öyküsünün usta isimlerinden Sabahattin Ali‘nin hayatını anlatan bir ‘ansiklopedik‘ kitap yayımlandı. Sevengül Sönmez’in hazırladığı "A’dan Z’ye Sabahattin Ali" (YKY) adlı eser, yazarın kişiliğini, ilişkilerini, hayatının önemli olaylarını, eserleri, hakkında yazılanları ve söylenenleri bir bölümü ilk kez gün ışığına çıkan belgeler eşliğinde ayrıntılarıyla anlatıyor. 
 
Kitap, Sabahattin Ali‘nin edebiyat ve sanat görüşünü, kaynaklarını, politik duruşunu, gözlem yeteneğini, gözlediklerini değiştirebilme gücünü de ortaya koyuyor. A’dan Z’ye Sabahattin Ali, yazarın eşi Aliye Ali ve kızı Filiz Ali tarafından özenle saklanan kişisel belgelerin yanı sıra uzun ve ayrıntılı bir kütüphane çalışmasının ürünü. Kitaba, Sabahattin Ali’yi tanımış kişilerle yapılan söyleşiler ve resmî belgeler eklenmiş. Büyük bir bölümü ilk kez ortaya çıkan belgeler, yazarın ölümünden sonra ailesine yapılan baskılara da tanıklık ediyor. Sabahattin Ali‘nin sandığından çıkan belgeler arasında yer alan resimler, çizimler, okuma listeleri onun yeteneklerini ve en önemlisi renkli kişiliğini göz önüne seriyor, edebiyatçı kimliğini biraz daha açık ediyor. Sabahattin Ali‘nin eserleri üzerine yapılan çalışmalar, kitaplarının yurtdışındaki baskıları, film ve tiyatrolar, bestelenen şarkılar vb. listelerin yer aldığı A’dan Z’ye Sabahattin Ali, kırk bir yıllık kısa bir yaşamı dört bir yandan sarmalamaya, anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.