Pamuk, Avrupa’da ödül turunda

Edebiyat
Orhan Pamuk, iki haftalık ‘ödül turu’na dün başladı. 7 Kasım’a kadar İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka, Polonya ve İrlanda’da çeşitli ödül törenlerine ve etkinliklere katıl...
EMOJİLE

Orhan Pamuk, iki haftalık ‘ödül turu’na dün başladı. 7 Kasım’a kadar İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka, Polonya ve İrlanda’da çeşitli ödül törenlerine ve etkinliklere katılacak.
Pamuk’un alacağı ödüllerin arasında Fransa’nın en yüksek nişanı olan Legion d’honner öne çıkıyor. Legion d’honner nişanını 29 Ekim Pazartesi günü Paris’te, devlet töreni ile alacak Pamuk, 27-28 Ekim tarihlerinde de Louvre Müzesi’nde etkinliklere katılacak.

Nobel ödüllü Pamuk’un Avrupa’daki ilk durağı Polonya’nın Krakov şehrinde düzenlenen Conrad Festivali olacak. Dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden biri olan Conrad Festivali, İngiliz dilinin en önemli yazarlarından sayılan Joseph Conrad adına düzenliyor. Yazarın hayranı olan Orhan Pamuk, “Kar” romanının epigraflarından biri olarak Joseph Conrad’tan bir alıntıyı kullanmıştı. Pamuk, festival kapsamında 24 Ekim Çarşamba günü yapacağı konuşmasında Conrad’ın edebi kimliği, milliyetçilik, Doğu-Batı, ülkeye uzaktan bakmak gibi konulara değinecek.

Orhan Pamuk yarın Kopenhag’da, Kopenhag Üniversitesi tarafından iki senede bir Avrupa kültürüne katkı sağlayan çalışmalara verilen Sonning Ödülleri’ni alacak. "Avrupa’daki kültürel sınırlara meydan okuduğu ve kültürlerin bir araya gelmesinin yaratacağı imkânları ortaya çıkardığı için" bu ödüle layık görülen Pamuk, ödülünü yarın Kopenhag Üniversitesi’nde düzenlenecek bir törenle alacak. 1 milyon Danimarka Kronu (yaklaşık 135 bin Euro) değerindeki Sonning Ödülü’nü daha önce alanlar arasında Ingmar Bergman, Günter Grass ve Simone de Beauvoir gibi isimler yer alıyor.

Orhan Pamuk, 27 Ekim Cumartesi ve 28 Ekim Pazar günleri Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nde iki etkinliğe katılacak. İlk etkinlikte Pamuk, nisan ayında İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi ile Fransızcaya çevrilen ve Gallimard Yayınevi tarafından yayınlanan “Şeylerin Masumiyeti” kitabını fotoğraflar eşliğinde anlatacak. 28 Ekim Pazar günü ise Louvre Müzesi’nde, Richard Peduzzi’nin “Benim Adım Kırmızı” romanından yola çıkarak hazırladığı dekor ve tasarımlar eşliğinde ünlü Fransız aktör ve yönetmen Jerome Deschamps tarafından bir gösteri gerçekleştirilecek.

1 Kasım Çarşamba günü 2012’de Londra’da Southbank Centre’da bir konuşma yapacak olan Orhan Pamuk, buradaki konuşmasında İngilizce olarak yeni yayınlanan “Sessiz Ev” kitabı ile “Şeylerin Masumiyeti”ni anlatacak. Pamuk, izleyicilerin soruları cevaplayarak diğer romanları hakkında İngiliz okurlarla sohbet etme imkânı da yakalayacak. 4 Kasım 2012 tarihinde Londra’dan Almanya’nın Marbach kentine geçecek olan Orhan Pamuk, Alman edebiyatının ünlü isimleri Goethe ve Schiller’in doğup büyüdüğü bu kentte, Alman Edebiyatı Arşivi’nde bir konuşma yapacak. “Saf ve Düşünceli Romancı” adlı kitabı, Schiller’in “Saf ve Düşünceli Şiir” kitabına dayanan Pamuk, konuşmasında bu iki kitaptan yola çıkacak.

Orhan Pamuk, ‘ödül turu’nun son ayağında, 7 Kasımda İrlanda’nın başkenti Dublin’de Trinity Colle-ge’da düzenlenecek törene katılarak, ünlü yazar, filozof, siyasetçi ve estet Edmund Burke adına verilen Burke Madalyası’nı (Burke Medal) alacak.

Zaman