Orhan Pamuk’un Romanı da Dizi Oluyor

Edebiyat
Yazar, ekrana taşınacak eserin ismini vermese de ‘Cevdet Bey ve Oğulları’ ile ‘Kar’, yapımcıların gözdesi. Bulgaristan’ın en eski üniversitesi olan Sveti Kliment Ohridski...
EMOJİLE

Yazar, ekrana taşınacak eserin ismini vermese de ‘Cevdet Bey ve Oğulları’ ile ‘Kar’, yapımcıların gözdesi.

Bulgaristan’ın en eski üniversitesi olan Sveti Kliment Ohridski Rektörlüğü tarafından ‘fahri doktora’  unvanı verilen Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, Türk dizilerinin birçok ülkede olduğu gibi Bulgaristan’da da popüler olmalarından haberdar olduğunu söyledi. Dizi seyretmeye zaman ayıramadığını itiraf eden Pamuk, ona rağmen kaleme aldığı romanların birisinin Türkiye’de televizyon dizisine dönüştürülmesine ilişkin sözleşme imzalamak üzere olduğunu duyurdu. Pamuk, ekrana taşınacak romanının ismini açıklamadı. Ancak yazarın ilk romanı ‘Cevdet Bey ve Oğulları’nın ya da ‘Kar’ romanının dizi olacağı iddia edildi.

Nişantaşılı ailenin üç kuşak hikayesi

Türkiye’nin modernleşme sürecini burjuva bir ailenin gözünden anlatan Cevdet Bey ve Oğulları, Nişantaşılı bir ailenin üç kuşak hikâyesini ele alıyor. Roman, Cevdet Bey, eşi eski bir paşa kızı olan Nigân hanım, iki oğulları, bir kızları ve iki gelininin konaktaki yaşamlarından kesitler sunuyor. Aynı zamanda ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları, akılda kalan kahramanlar aracılığıyla saptarken, okura geleneksel romandan alınacak hazların dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panoramik roman Orhan Pamuk’a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitap. Orhan Pamuk, yazmaya devam ettiği yeni romanında boza satan, sıradan bir tüccarın yaşam mücadelesini anlattığını belirtti. Pamuk, dijital çağında da okuma alışkanlığının değişmeyeceğini kaydederek, “Daima kitap okumaya devam edeceğiz. Bilincimiz, kullandığımız sözcüklere bağlıdır. Sözcükler yaşadığı sürece edebiyat, ruhumuzun en narin tellerine dokunmaya devam edecektir’’ dedi.

Star