Orhan Pamuk’a Fahri Doktora Ünvanı

Edebiyat
Elizabet Kostova Vakfı tarafından “Öteki Renkler” adlı son romanının Bulgarca çevirisinin tanıtımını yapan Pamuk, “Türkiye’deki, İstanbul’daki yaşamımızı dünyaya anlatmak...
EMOJİLE

Elizabet Kostova Vakfı tarafından “Öteki Renkler” adlı son romanının Bulgarca çevirisinin tanıtımını yapan Pamuk, “Türkiye’deki, İstanbul’daki yaşamımızı dünyaya anlatmak için roman yazıyorum” dedi.
Kaleme aldığı sekiz romanın tamamı Bulgarcaya çevirilen Orhan Pamuk, Bulgaristan’da büyük bir hayranlıkla karşılandı. Pamuk’a, Bulgaristan’ın en eski üniversitesi olan Sveti Kliment Ohridski Rektörlüğü tarafından "fahri doktora" unvanı verildi.
Üniversitenin ana amfisinde düzenlenen törende konuşan Pamuk, Bulgaristan’da bu kadar çok okuyucusu olmasının kendisini mutlu ettiğini belirtti.
“Kağıt, kalem ve mürekkep kokusunu sevdiğini, edebiyata büyük bir inancı olduğunu” ifade eden Pamuk, “Yaşam zaten çok kısa. Roman yazarak yaşamın güzelliğini anlatmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“ARAP İLKBAHARI”

Siyasi konulara girmekten kaçınan Pamuk, ona rağmen Arap dünyasındaki “ilkbaharı” mutlulukla izlediğini belirterek, “Bu insanların diktatörlerini tek tek tahtlarından devirmelerini görürken adeta gözlerim yaşarıyor. İnsanların tepkisi gerçekten saygıya değer. Bu tepki sadece bölgenin değil, tüm dünyanın hayatı algılayışını değiştiriyor” görüşünü dile getirdi.
Sofya’da “Red House” açık oturum kulübünde düzenlenen basın toplantısına da katılan Orhan Pamuk, dijital çağında da okuma alışkanlığının değişmeyeceğini kaydederek, “Daima kitap okumaya devam edeceğiz. Bilincimiz, kullandığımız sözcüklere bağlıdır. Sözcükler yaşadığı sürece edebiyat, ruhumuzun en narin tellerine dokunmaya devam edecektir” dedi.

YENİ BİR TELEVİZYON DİZİSİ

Pamuk, Türk dizilerinin birçok ülkede olduğu gibi Bulgaristan’da da popüler olmalarından haberdar olduğunu söyledi. Dizi seyretmeye zaman ayıramadığını itiraf eden Pamuk, ona rağmen kaleme aldığı romanların birisinin Türkiye’de televizyon dizisine dönüştürülmesine ilişkin sözleşme imzalamak üzere olduğunu duyurdu.
Orhan Pamuk, yazmaya devam ettiği yeni romanında boza satan, sıradan bir tüccarın yaşam mücadelesini anlattığını belirtti.

“BALKANLAR’DAKİ FARKLI KİMLİKLERİN ORTAKLIĞI”

Tüm romanları Bulgarcaya çevirilen ve ülkede büyük bir hayranlıkla karşılanan Orhan Pamuk, katıldığı basın toplantısında bir Bulgar gazetecinin sorusunu yanıtlarken, Balkanlar’daki “farklı kimliklerin ortaklığından” söz etti.
Pamuk, Balkanlar’ın çeşitlilik sahibi bu ortak kimliğin tanımını bölge halkları değil, “öteki Avrupa’nın” yapmaya çalıştığını savundu.
Bulgaristan’a yaptığı üç günlük ziyaretini sürdüren Pamuk, dün Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ile görüştü. Bakan Raşidov’dan, Bulgaristan Kültür Bakanlığının verdiği “Altın Yüzyıl” ödülünü alan Pamuk, “Heykeltıraş olarak bilinen bir bakandan bu ödülü almayı, edebiyata gösterilen büyük bir saygı, jest olarak algılıyorum” dedi.
Medya tarafından Bulgaristan’ın kültürel gündeminde “yılın en önemli etkinliklerinden biri” olarak nitelendirilen Orhan Pamuk’un ziyareti “Öteki Renkler” adlı biyografik içerikli denemelerden oluşan son kitabının Bulgarca çevirisinin tanıtımı ile tamamlandı.
Red House açık oturum kulübünde yapılan toplantıda, son kitabından bir pasaj okuyan Pamuk, salonu dolduran hayranları tarafından ayakta alkışlandı.

AA