Mehmet Doğan’a Karaman Dil Ödülü

Edebiyat
D.Mehmet Doğan’a, ödülü ve plaketi Vali Süleyman Kahraman, AK Parti milletvekilleri Mevlüt Akgün ve Lütfi Elvan, Belediye Başkan Kamil Uğurlu ile Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karata...
EMOJİLE

D.Mehmet Doğan’a, ödülü ve plaketi Vali Süleyman Kahraman, AK Parti milletvekilleri Mevlüt Akgün ve Lütfi Elvan, Belediye Başkan Kamil Uğurlu ile Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından "Anadolu Ateşi" dans grubu gösteri sundu. Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan, törende kısa bir konuşma yaparak hiçbir zaman ödül beklentisi içinde olmadığını, böyle bir ödül de beklemediğini, o yüzden şaşkınlıkla karışık bir heyecan içinde bulunduğunu belirtti. Doğan, "Eldeki mevcut Türkçe sözlükler Türkçenin klasikleşmiş şair ve yazarlarını okurken ihtiyacımı karşılamıyordu. Başlangıçta sadece kendi işime yarayacak bir sözlük hazırlamayı düşünüyordum. Bugüne kadar 7 defa genişlettim. Bugün kapsamı geniş, tarifleri doğru, ideolojik sapmalardan âri 500’den fazla Türk yazarının, ilim ve fikir adamının eserlerinden seçilmiş örneklerle desteklenmiş Büyük Türkçe Sözlük’e ulaştık." dedi.

Zaman