Masumiyet Müzesi Milano’da

Edebiyat
Orhan Pamuk, İtalyanca’ya aynı adla "Il Museo dell’Innocenza" başlığıyla çevrilen romanının tanıtımı için Parenti Tiyatrosu‘nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, &qu...
EMOJİLE

Orhan Pamuk, İtalyanca’ya aynı adla "Il Museo dell’Innocenza" başlığıyla çevrilen romanının tanıtımı için Parenti Tiyatrosu‘nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Masumiyet Müzesi, büyük oranda otobiyografik bir romandır, aşık olduğumuz zaman neler olduğuna ilişkin soruya yanıt arayan bir çalışmadır" dedi.

Pamuk, "mutluluğun pek çok tanımı var, çünkü bu kişiden kişiye değişen bir şey. Gençken, mutsuz ama akıllı olmanın çok daha iyi olduğuna inanırdım, şimdi ise ömrümden 57 yılı tükettikten sonra, birazcık aptallığın da fena olmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Pamuk, İstanbul’da 2010 yılında "Masumiyet Müzesi" adıyla gerçek bir müze açmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Romanda sözü edilen objelerin sergileneceği müzenin herkeste büyük bir merak uyandırdığına değinen Pamuk, "Masumiyet Müzesi henüz açılmadı, ama daha şimdiden ziyarete gelen insanlar var" dedi.

Pamuk, Kemal’in Füsun’la yaşadığı tutkulu aşkın öyküsünü anlattığı romanının esin kaynakları arasında, Marcel Proust’un yanı sıra Italo Svevo’nun da bulunduğuna işaret ederek, "ben de onun gibi mazi ve anıların tahliliyle uğraşan bir yazarım" diye konuştu.

Masumiyet Müzesi‘nin İtalyan yazar Alessandro Piperno ile Pamuk tarafından tanıtıldığı toplantıya edebiyatseverler büyük ilgi gösterdi.

Pamuk, toplantı akabinde okurlarına kitaplarını imzaladığı sırada, İtalyan ressam Alessandro Curadi‘nin sürpriziyle karşılaştı. Curadi, Pamuk’un yanına kitap tanıtımının yapıldığı sırada sulu boya tekniğiyle resmettiği üç portreyle birlikte geldi. Pamuk’a ait portrelerden birini yazara armağan eden Curadi, diğer ikisini ise yazara imzalatarak kendisine hatıra olarak sakladı.

Pamuk, Ressam Curadi’ye imzaladığı portrelerinden birine "Evet, bu benim gerçekten", diğerine ise "Bu kadar ciddi görüldüğüm için üzülüyorum" diye yazdı.

Bu arada, 2009 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Herta Müller‘e ilişkin soruya cevaben Pamuk, "Herta Müller, harika bir yazar, kendisiyle şahsen de tanışırım" diye yanıtladı.

Müller’in ismini kimilerinin yeni duymuş olabileceğine değinen Pamuk, "Kendisi Almanya’da çok ünlü biridir, maalesef yurt dışında pek bilinmiyor" dedi.