Lekesiz: “Öykü hikayesiz olmaz”

Edebiyat
Keçiören Estergon Türk Kültür Merkezi’ndeki "Edebiyat Sohbetleri"inde konuşan edebiyat eleştirmeni ve yazar Ömer Lekesiz,edebiyatın dününe, bugününe ve geleceğine dair düşüncelerini an...
EMOJİLE

Keçiören Estergon Türk Kültür Merkezi’ndeki "Edebiyat Sohbetleri"inde konuşan edebiyat eleştirmeni ve yazar Ömer Lekesiz,edebiyatın dününe, bugününe ve geleceğine dair düşüncelerini anlatırken""Öykü hikayesiz olmaz. Hikayenin öyküsüz olması mümkün. Bizim geleneksel olarak anlattığımız her şey hikayeye dahil" dedi.

D. Mehmet Doğan ile "Edebiyat Sohbetleri"nin Ekim ayı konuğu yazar Ömer Lekesiz, kendi yaşamından bölümlere de yer verdiği konuşmasında, edebiyatın dününe, bugününe ve geleceğine dair düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Doğan’ın sorularını yanıtlayan yazar, çocukluk yıllarındaki edebiyat ile ilgili konuşurken toplu kitap okumanın tadının hiçbir yerde bulunmayacağını,çocukluğunun kitaplarla geçtiğini belirterek, "Kokusunu alacağınız bir kitap varsa yazmak için ve sizin için başlangıç oluyor" dedi.

20 yıl sonra kitap  olamayabilir

"Öykü hikayesiz olmaz. Hikayenin öyküsüz olması mümkün. Bizim geleneksel olarak anlattığımız her şey hikayeye dahil" şeklinde devam eden Lekesiz,Huzur Sokağı ve Şule Yüksel Şenler ile çocukluğunda tanıştığını anlattı. Kitapların ekranlara dizi olarak taşınmasının kapitalizmle iç içe olduğunu gösterdiğini belirten yazar, konularda değişiklik yapılmasının geniş kitlelere ulaşılma isteğinden kaynaklandığını söyledi.

20 yıl sonra kitabın bile olamayabileceğini,elektronik ve dijital imkanların bu konuda etkili olduğunu,butik yayıncılığın idealist insanların girişimleriyle sürdürüldüğünü anlatan Lekesiz,  katılımcıların sorularını da yanıtladı.