Kürtçe ‘Sosyal Bilimler Sözlüğü’ basıldı

Edebiyat
Kıran, AA muhabirine, Kürtçe’de pek çok sözlük çalışması yapıldığını belirterek, sosyal bilimlerde yapılacak çalışmaya acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Hazırladıkları sözlüğe Kürtçe’de ih...
EMOJİLE

Kıran, AA muhabirine, Kürtçe’de pek çok sözlük çalışması yapıldığını belirterek, sosyal bilimlerde yapılacak çalışmaya acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Hazırladıkları sözlüğe Kürtçe’de ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Kıran, Kürtçe terminoloji anlamında ciddi problemler olduğunu ifade etti.

Bu ihtiyacın halen devam ettiğini dile getiren Kıran, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla eğitim ve öğretim alanında kullanılmayan veya kullanma şansı bulamayan pek çok dillerde olduğu gibi çağdaş terminoloji sorunu, Kürtçe’nin de önündeki en büyük sorunlardan biri. Kürtçe yazım konusundaki çalışmalara 5 yıl önce başladım. Son bir yıldır kavramlar sözlüğü üzerine çalışma yaptık. Bir yıl gece gündüz bu sözlük üzerinde çalıştım.”

Anadolu Ajansı ve TRT’nin Kürtçe yayına başladığına ve Kürtçe’nin basında gittikçe yaygınlaştığına dikkati çeken Kıran, çalışmalarının kavramlar anlamındaki sıkıntıyı gidermeye ciddi katkı sunacağını söyledi.

MŞÜ bünyesinde akademik bir çalışma yaptığını aktaran Kıran, şunları ifade etti:

“2 yıldan beri üniversitenin Kürdoloji alanında yüksek lisans bölümü bulunmakta. Bu yıl bir de lisans düzeyinde öğrenci kabul ettik. Dolayısıyla bu çalışmanın üniversitede çalışan bir akademisyen tarafından yapılması ayrıca önemlidir. Üniversitelerde Kürdoloji alanında çalışmalar ve Kürtçenin eğitim alanında kullanımı daha da ivme kazanacak. Daha ileriye gidecek. Bu tür çalışmalar bu sürece ciddi anlamda katkı sağlayacak ve eksiği giderecek. Kavramlar üzerine hazırladığımız bu sözlük bir ilk. Bu çalışmayı farklı üniversitelerden bir ekiple yapmayı isterdik ama imkanlar göz önünde alındığında bunun uzun zaman alacağını gördük. Zamanımız ve imkanlarımız el vermediği için çalışmayı biz yaptık.”

Kıran, “Üniversitemizde yüksek lisans derslerinde 100’ün üzerinde öğrenci var. Temel kavramları Kürt dili üzerine yüksek lisans yapan öğrencilerle tartışarak hazırlamaya çalıştık” diye konuştu.

Okuyucunun bu çalışmayı sahiplenmesini beklediklerini kaydeden Kıran, kavramların Kürtçe, İngilizce ve Türkçe sözlükte yer aldığını sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi