İşte en iyi 10 çocuk kitabı

Edebiyat
Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kuruşları Federasyonu ( IFLA) Çocuklar ve Genç Yetişkinler Bölümü, tüm ülkelerde en iyi on resimli çocuk kitabını seçmek için bir proje başlattı. Şimdiye kadar 36 ...
EMOJİLE

Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kuruşları Federasyonu ( IFLA) Çocuklar ve Genç Yetişkinler Bölümü, tüm ülkelerde en iyi on resimli çocuk kitabını seçmek için bir proje başlattı. Şimdiye kadar 36 ülkenin yer aldığı projeye Türkiye 37. ülke olarak katıldı. Proje çerçevesinde, Türkiye’deki tüm kütüphaneciler tarafından en iyi on resimli çocuk kitabı seçildi. Oylama sonucunda Sedir Yayınları’nın Keloğlan Suskunlar Ülkesinde kitabı birinci oldu. IFLA’nın yeni basılacak olan kataloğunda bu 10 kitap yer alacak.

TÜM KÜTÜPHANECİLER OY KULLANDI

Dünya genelindeki nitelikli çocuk yayınlarını tanıtmak ve ülkelerin birbirlerinin çocuk edebiyatından haberdar olmalarını sağlamak gibi amaçlarla başlatılan projenin Türkiye ayağını ODTÜ Kütüphanesi Süreli Yayınlar Bölümü’nden araştırma görevlisi Muhittin Gürbüz yürüttü. Gürbüz, kitapevlerinin çocuk kitapları bölümlerini ziyaret ederek, yayınevlerinin web sayfalarını tarayarak klasikler ve çağdaş yazar-çizerlerin kitaplarından oluşan 100 adetlik, çoktan seçmeli, alfabetik bir aday listesi oluşturdu. Listeyi üniversite, halk ve okul kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin çoktan seçmeli elektronik oylama formatı ile oylamalarını sağladı.

OLUMLU MESAJ ARANDI

Seçilen kitaplarda, 0 – 11 yaş aralığına uygun olması, ülkeyi en iyi şekilde temsil etmesi, en çok tercih edilen kitaplar içerisinde en yeni basılanlardan ya da klasiklerden olması, gönderildiği ülkelerde yayınlanmış olması, yayınlandığı ülkenin dilinde olması, yüksek standartta basım kalitesine sahip olması, metin ve resimlerinin uyumlu olması, olumlu bir mesaj vermesi, yüksek sesle okunmaya ve çocuklarla paylaşılmaya elverişli olması gibi özellikler arandı.

ÇOCUKLUKLARININ KİTAPLARINI SEÇTİLER

Oylamaya temel teşkil eden listedeki kitapları inceleyerek kriterlere uygun olup olmadığı kontrol ettiğini anlatan Muhittin Gürbüz, oylamada kütüphanecilerin daha çok kitapların klasikler sınıfına girip girmediği, Türk kültürünü anlatıp anlatmadığına dikkat ettiğini söylüyor. Çocukluk dönemlerinde okudukları kitaplar olması da kütüphanecilerin oylarını etkilemiş. Kitaplar Japonya ve Fransa milli kütüphanelerinde, 24 – 27 Mart 2014 tarihlerinde yapılacak olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda ve 16 – 22 Ağustos 2014 tarihlerinde, Fransa’nın Lyon kentinde yapılacak olan IFLA yıllık konferansında da sergilenecek.

Yeni masal dili birincilik getirdi

Oylamada birinci olan Keloğlan Suskunlar Ülkesinde ve üçüncü olan Nasrettin Hoca ve Cimri Komşunun Hikayesi kitaplarının yazarı Melike Günyüz yıllardır çocuk edebiyatı konusunda çalışan bir isim. Keloğlan kitabının bir kaç dilde yayınlanması konusunda teklif almış bile. Günyüz, geçen  yılki Londra Kitap Fuarı’nda bir İngiliz yayıncının ‘Senin bana gösterdiğin tarzda kitapları biz zaten kendimiz hazırlıyoruz. Size ait olan, fakat bir İngiliz çocuğunun da ilgisini çekecek kitaplar almak isteriz’ demesi üzerine hem günümüzün Türk çocuk ve yetişkin okuyucusuna hem tüm dünya çocuklarına hitap edecek kitaplar yazmaya karar verdiğini söylüyor. Günyüz, ‘Keloğlan, eski bir Keloğlan masalının yeniden yazılmış şekli. Ben masala babadan kalma bir kitap ve Keloğlan’a bir yol arkadaşı keçiyi karakter olarak ekledim. Sonunu da yeniden oluşturdum. Tabi ki en önemli değişiklik anlatım dilinde. Bana ait yeni bir dil oluşturmaya çalıştım’ diyor. Keloğlan’ın uluslararası pazar için üretilen bir kitap olduğunu anlatan Günyüz kitabın çizeri Buket Topakoğlu ile her sayfa üzerinde ayrı ayrı çalıştıklarını söylüyor.

En iyi 10 çocuk kitabı

Oylama sonuçlarına göre seçilen 10 kitap şöyle:

1- Keloğlan Suskunlar Ülkesinde, Sedir Yayınları, Melike Günyüz, ill. Buket Topakoğlu,

2- Karagöz İle Hacivat, Damla Yayınları Suat Karadağ, ill. Mustafa Koç

3- Nasrettin Hoca ve Cimri Komşunun Hikâyesi, Sedir Yayınları Melike Günyüz, ill. Ceyhun Şen

4- Dede Korkut Hikayeleri, Pan Yayınları, yazan ve ill. Fatih M. Durmuş

5- Evliya Çelebi, Şiir Çocuk Yayınları, Fatma Kabadayı, Ayşegül Coşkun, ill. Gülinaz Şafak

6- Kaşağı, Timaş Yayınları, Ömer Seyfettin

7- Ali Baba’nın Çiftliği, Kök Yayınları, yazan ve ill. Serpil Ural

8- Galata’nın Tembel Martısı, Günışığı Kitaplığı, yazan ve ill. Behiç Ak

9- Annem Neden Çıldırdı, Uçan Balık Yayınları, Aytul Akal, ill. Eren Dedeleroğlu

10- Bahçıvan Köstebek ve Uçan Karınca Kıvırcık, Tudem Yayınları, yazan ve ill.Aysun Berktay Özmen.

Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme