İstanbul Konulu Şiir Yarışması Sonuçlandı

Edebiyat
Haber: Engin Dinç İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile dil ve Edebiyat Derneği’nin birlikte düzenlediği "İstanbul" konulu İstanbul Liselerarası "Şiir Yarışması" ödül töre...
EMOJİLE

Haber: Engin Dinç

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile dil ve Edebiyat Derneği’nin birlikte düzenlediği "İstanbul" konulu İstanbul Liselerarası "Şiir Yarışması" ödül töreni ile 2011 Yılı Türkiye ve Dünya İnternet Şampiyonaları Madalya Töreni dün akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. Programa,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dil ve Edebiyat Derneği (DED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Demir, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, TDK üyesi Prof. Hayati Dereli ile İntersteno Türkiye Temsilcisi ekonomist Seçkin Köse ile İlçe Milli Eğitim müdürleri, İstanbul’da yarışmaya katılan okulların müdürleri, öğretmenler ve dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve DED Genel Başkanı Ekrem Erdem, dilin kimliğin inşasındaki önemine değindi. Yaptıkları çalışmalarla F klavyeye geçişi teşvik ettiklerini belirten Ekrem Erdem, özellikle cep telefonlarındaki SMS’lerde Türkçe karakterler kullanılmasını sağlayan çalışmaları dolayısıyla eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a teşekkürlerini sundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise Türkçe’nin inşasında ve güçlü bir dil hale gelmesinde kendisine göre önemli olan üç faktörü saydı. Bakan Dinçer, bunlardan ilki olarak Kaşgarlı Mahmut ve eseri Divan-ı Lugat-it Türk’ü gösterdi. İkinci sırada Yunus Emre ve şiirlerinin geldiğini belirten Bakan Dinçer, son olarak İstanbul ve İstanbul Türkçe’sinin önemine değindi.

Törende ayrıca İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, organizasyona destek veren Fatih Belediye Başkanı Mehmet Demir, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, TDK üyesi Prof. Hayati Dereli de birer konuşma yaptı.

Törende daha sonra yarışmada ilk 30’a kalan öğrenciler ile öğretmenleri, okul müdürleri ve İlçe Milli Eğitim müdürlerine çeşitli ödüller verildi. Törende ayrıca, 2011 Yılı Türkiye ve Dünya İnternet Şampiyonaları Madalya Töreni de yapıldı.