Halikarnas Mozalesi Türkiye’ye iade edilsin!

Edebiyat
British Museum’daki dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’nin Türkiye’ye iade edilmesi için ocak ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde açılacak da...
EMOJİLE

British Museum’daki dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’nin Türkiye’ye iade edilmesi için ocak ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde açılacak dava öncesinde başlatılan imza kampanyası, internet ortamına taşındı.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, ”www.askinmabedi.com sitesindeki dijital imza kampanyasına, tiyatrocular, Ferhan Şensoy, Ali Poyrazoğlu ile şarkıcı Fedon ve Suavi başta olmak üzere çok sayıda sanatçı da destek verdi.

Türkiye topraklarından götürülen tarihi hazinenin getirilmesi için başlatılan kampanya kapsamında toplanan imzalar, Avukat Remzi Kazmaz’ın AİHM’de 30 avukatla birlikte açacağı davanın dosyasına konulacak.

AİHM’e gidecek dava dosyasının arasında, konuya ilişkin belgesel film de yer alacak.
Yönetmenliğini Avukat Remzi Kazmaz’ın yaptığı ”Aşkın Mabedi- Maussolleion” filminde, antik çağın hazinesinin Türkiye’den götürülüşünün hüzünlü hikayesi anlatılıyor.

AA