Haldun Taner Öykü Ödülü

Edebiyat
Tiyatro yazınının ve öykücülüğün ustalarından Haldun Taner’in anısına Haldun Taner Öykü Ödülü’nün bu yıl 22’ncisi veriliyor. Milliyet Gazetesi tarafından organize edilen yarışmanın k...
EMOJİLE

Tiyatro yazınının ve öykücülüğün ustalarından Haldun Taner’in anısına Haldun Taner Öykü Ödülü’nün bu yıl 22’ncisi veriliyor. Milliyet Gazetesi tarafından organize edilen yarışmanın katılım koşulları şöyle:

1- Ödüle aday olacaklar, kısa öykülerden oluşan yayınlanmış bir kitapla başvurabilirler. Kitabın 1 Ağustos 2008’den sonra yayımlanmış olması gerekir.

2- Ayrıca kitap olabilecek nitelikte en az 3 öykünün yer alacağı bir dosyayla da başvurulabilir.

3- Her aday imzalı bir başvuru yazısını mutlaka eklemelidir. Yazarlar bireysel başvuru yapabileceği gibi, yayınevleri, üniversiteler, eğitim kurumları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri de aday gösterebilir. Doğrudan başvurmayan adayların önerilmelerine kendi imzalarıyla onayları eklenmelidir.

4- Dosya olarak ödül kazanan yapıtın yayın hakkı, ödül töreni tarihinden başlayarak bir yıl süreyle Milliyet grubuna (Doğan Kitap) aittir.

5- Ölmüş kişilerin yapıtları aday gösterilemez. Ancak aday olduktan sonra yaşamını yitirenin yapıtı değerlendirmeye alınır, kazanırsa ödül tutarı yasal mirasçısına ödenir.
   
6- Ödüle başvuranlar açıklanmaz, aday yapıtlar kazansın ya da kazanmasın geri verilmez.

7- Ödül olarak 5 bin YTL’nin yanı sıra bir ödül belgesi verilir. Ödül tek olarak verilir, bölüştürülemez, mansiyon yoktur.

8- Kitap ya da dosya olarak aday yapıtlar 9 adet gönderilmelidir. Ayrıca yapıt sahibinin bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişi ( 9 kopya olarak ) ve bir adet fotoğrafı eklenmelidir. Açık adresleri, telefon numaraları, varsa fax numaraları, e-posta adresleri de başvuruda yer almalıdır.

9- Aday yapıtlar 31 Temmuz 2009 günü saat 17.00’a kadar ( Doğan Medya Center, Milliyet Ödülleri 34204, Bağcılar, İstanbul ) adresine teslim edilmeli ya da bu tarihe 3 gün kaladan daha önce postaya verilmiş olmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için Telefon: 0212 505 63 49

SEÇİCİLER KURULU:

1- Doç. Dr. Füsun AKATLI ( Eleştirmen )
2- Prof. Dr. Nüket ESEN ( Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı )
3- Semih GÜMÜŞ ( Yazar )
4- Doğan HIZLAN ( Eleştirmen, Yazar )
5- Hasan ÖZKILIÇ ( 2007 Haldun Taner Öykü Ödülü Sahibi, Yazar )
6- Prof. Dr. Şara SAYIN ( İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi )
7- Demet TANER ( Haldun TANER’in eşi )
8- Prof. Dr. Tahsin YÜCEL ( İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi, Yazar )

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/content/oduller/HaldunTaner2008/

*Haldun Taner’i tanımak için tıklayınız…