Edebiyat Mevsimi bu gün başlıyor

Edebiyat
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin birlikteliği ile hayat bulan Edebiyat Mevsimi’nin beşincisi, ‘Ustaların İzinde” temasıyla 18-23 Kasım 20...
EMOJİLE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin birlikteliği ile hayat bulan Edebiyat Mevsimi’nin beşincisi, ‘Ustaların İzinde” temasıyla 18-23 Kasım 2013’te Sultanahmet’te tarihi Kızlarağası Medresi’nde gerçekleşecek.

Geçen sene ‘Tasavvuf ve Edebiyat’ ilişkisini ele alarak büyük yankılar uyandıran Edebiyat Mevsimi’nin 5’incisi, kültürümüze yön veren ve ikisi hayatta bulunan 5 büyük ustayı, yüze yakın şair, yazar, akademisyen ve kültür adamının katılımı ve tanıklıklarıyla yeniden gündeme getirecek.

18 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’de açılacak olan Edebiyat Mevsimi’nde özel oturum ve söyleşilerin yanı sıra belgeseller ve sergiler de yer alacak.

Konu hakkında açıklama yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Kendilerine has özgün duruşları ve derin müktesebatlarıyla edebiyat ve kültür dünyamıza ayrı bir soluk getiren 5 büyük ustayı; Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil’i tarihe kazınmış sesleri ve nefesleriyle 6 gün boyunca Edebiyat Mevsimi’nde ele alacağız. Onların kültür dünyamızdaki öncü rollerini özel etkinlikler düzenleyerek İstanbullularla paylaşacağız’ diye konuştu.

Etkinlik, pek çok önemli isme de ev sahipliği yapacak.

Dursun Gürlek, Mustafa Yazgan, Prof. Dr Bedri Gencer, Prof. Dr.Nevzat Yalçıntaş, Ali Ural, Yalçın Turgut Balaban, Muzaffer Doğan, Mustafa Özçelik, Vahap Akbaş, Bestami Yazgan, Özcan Ünlü, Nurettin Durman, Yusuf Özkan Özburun, Cihat Şimşek, Hüseyin Emin Öztürk, Ahmet Yenilmez, Ebubekir Kurban, Aykut Kuşkaya, Davut Göksu, Ahmet Fidan, Doç. Dr. Rıdvan Canım, Mehmet Sılay, Doç. Dr. Ergün Yıldırım, D. Mehmet Doğan, Hüseyin Öztürk, Doç. Dr. Emin Işık, Yunus Emre Altuntaş, Mustafa Özcan, Ercan Yıldırım, Necmeddin Kemal, Bahtiyar Arslan, Hüseyin Akın, Meryem Aybike Sinan, Osman Akkuşak, Dilaver Demirağ, Cemal Şakar, Recep Garip, Celal Fedai, Necmettin Şahiner, Şeref Akbaba, Memduh Cumhur, Ekrem Kızıltaş, Selvigül Kandoğmuş, Bülent Parlak, Gökdemir İhsan, Tarık Tufan, Furkan Çalışkan, Haluk İmamoğlu, Uğur Uzunok, Yusuf Tosun, Süleyman Doğan, Ekrem Kaftan, Murat Tokay, Mahmut Bıyıklı, Prof. Dr. Turan Karataş, Yusuf Kaplan, Prof. Dr. İlhan Genç, Melek Paşalı, Ali Haydar Haksal, Ferman Karaçam, Ali Ayçil, Bülent Ata, Haydar Ergülen, Mevlana İdris, İsmail Kılıçarslan, Âdem Turan, Zafer Acar, Bünyamin Yılmaz, Ensar Altay, Nevzat Bayhan, Sadık Yalsızuçanlar, Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, Prof. Dr. Turan Koç, Dr. İbrahim Demirci, Hüseyin Su, Rasim Özdenören, Vefa Taşdelen, İsmail Kıllıoğlu, İbrahim Paşalı, Salih Tuna, Ahmet Edip Başaran, Selçuk Küpçük, Ali Görkem Userin, Vural Kaya, Hasan Ali Yıldırım, Işık Yanar ve Necip Evlice gibi birbirinden değerli isimler, hayatlarına yön veren büyük üstadlar hakkında birikimlerini paylaşıp şahitliklerde bulunacaklar.

18 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’de açılacak olan Edebiyat Mevsimi’nde özel oturum ve söyleşilerin yanı sıra belgeseller ve sergiler de yer alacak.