Dünyayı İznik Çinileri Süslüyor

Edebiyat
Çini üretiminin ilk yıllarını sancılı bir süreç olarak değerlendiren İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı Işıl Akbaygil, gelinen bu noktadan ise memnun. Zira Mescid-i Aksa’nın çinilerinin yenil...
EMOJİLE

Çini üretiminin ilk yıllarını sancılı bir süreç olarak değerlendiren İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı Işıl Akbaygil, gelinen bu noktadan ise memnun. Zira Mescid-i Aksa’nın çinilerinin yenilenmesini hayatında yaptığı en güzel iş olarak görüyor.

İlk örneklerine Bursa Yeşil Camii ve Türbesi’nde rastlanan İznik çinisi, şimdilerde dünyanın birçok yapısını süslüyor. İznik çinilerinin tasarımı ve üretimini yapan İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı Işıl Akbaygil, çini üretiminin ilk başlarda çok sancılı bir süreç olduğunu belirtiyor. Ancak ülkemizin yanı sıra bu sanatın dünyaya yayılması, gelinen başarılı süreci gösterir nitelikte. Abu Dabi’deki Şeyh Zayed Camii, Kiptaş Camii, Beyrut’taki Mohammed Al Amine Camii, Aşkabat Camisi ve Dubai’de bir alışveriş merkezi için çiniler ürettiklerini belirten Akbaygil, "Bunların yanı sıra İngiltere’de Oxford Islamic Center’ın çinilerini yaptık. Bu kurum bütün İslam camiasına eğitim hizmeti veriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Prens Charles. Onun vasıtasıyla İngiltere Kraliçesi Elizabeth de İznik çinilerine ilgi duymaya başlamış." diyerek bu durumdan duydukları memnuniyeti dile getiriyor.
 
İznik çinilerinin 2 yıl önce Londra’daki bir fuarda lüks mallar grubu olarak Türkiye’den kabul edilen tek marka olduğunu söyleyen Akbaygil, "Bu duruma bir Türk markası olarak hiç ithalat yapmadan ulaştık. Tamamen yerli malzeme kullanarak ihracat yapıyoruz. Birçok kişiye de iş imkanı sağlıyoruz.” şeklinde konuşuyor. Akbaygil, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından bakım ve onarımı yapılan Mescid-i Aksa’nın zincirli kubbesinin dökülen ve yıpranan çinilerinin yenilenmesi projesinin kendileri tarafından yapıldığını anlatıyor. Ürettikleri 10 bin İznik çinisi karoyu yolladıklarını ve zincirli kubbeye bunların tatbik edildiğine işaret eden Akbaygil, Mescid-i Aksa’nın çinilerinin yenilenmesini hayatında yaptığı en güzel iş olarak değerlendiriyor.
 
Japonya’ya da 2 yıldır çini projeleri ürettiklerini belirten Akbaygil, önceki yıl Japonya Tokai şehrinde bir parkın havuzunun çevresinde ve park içinde bulunan taş bankların etrafına nilüfer çiçeği desenli çini karolar hazırladıklarını aktarıyor. Bu çalışmalarının çok beğenildiğine işaret eden vakıf başkanı Akbaygil, ardından Tokyo metrosu için orada kutsal kabul edilen bir ‘kafu’ ağacının çini panosunun yapılması için sipariş aldıklarını ifade ediyor. Akbaygil, yaklaşık 3 aydır bu ağacın resimleri üzerinden tasarımlar hazırladıklarına dikkat çekerek, önümüzdeki ay üretimini yapıp teslim edecekleri sanatsal pano çalışmalarının Tokyo metrosunu süsleyeceğini söylüyor. Vakfın çini eğitiminin yanı sıra eğitim ve öğretim faaliyetleri yürüttüğünü kaydeden Akbaygil, İstanbul’da bulunan tasarım binası ve sergi mağazasının yeni yerinin açılışının önümüzdeki günlerde yapılacağını müjdeliyor.

Zaman