Devlet Ana’nın babası kim?

Edebiyat
Ünlü yönetmen, merhum Halit Refiğ’in eşi Prof. Gülper Refiğ, Kemal Tahir’in Devlet Ana romanının Halit Refiğ’e ait bir senaryodan romanlaştırıldığını, senaryo taslağının kendisinde b...
EMOJİLE

Ünlü yönetmen, merhum Halit Refiğ’in eşi Prof. Gülper Refiğ, Kemal Tahir’in Devlet Ana romanının Halit Refiğ’e ait bir senaryodan romanlaştırıldığını, senaryo taslağının kendisinde bulunduğunu söyledi.
Kemal Tahir’in ünlü romanı Devlet Ana’nın aslında usta yönetmen Halit Refiğ’in bir senaryosu olduğu ortaya çıktı. Türk Sineması’nın 98. yıldönümü münasebetiyle, İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü ve Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenlenen “Sinemada Yerli Arayışın Üç Ustası: Halit Refiğ, Metin Erksan, Yücel Çakmaklı” başlıklı panel sonrası söz alan Halif Refiğ’in eşi Prof. Dr. Gülper Refiğ ‘Bir gerçeği açıklamak istiyorum’ diyerek “Kemal Tahir’in ‘Devlet Ana’ romanı, aslında Halit Refiğ’in senaryosuydu” diye konuştu.

Ünlü yönetmen Halit Refiğ’in eşi Prof. Gülper Refiğ, tarihî bir gerçeği açıklamak istediğini belirterek, Halit Refiğ’in Devlet Ana’yı senaryo olarak Kemal Tahir’e götürdüğünü, ‘Devlet Ana’ romanının bu senaryoya birtakım ilâveler yapıldıktan sonra şekillendiğini ancak mütevazı kişiliğinden dolayı Halit Refiğ’in bunu hiçbir zaman açıklamadığını ifade etti.

“Sinemada Yerli Arayışın Üç Ustası: Halit Refiğ, Metin Erksan, Yücel Çakmaklı” panelinde izleyiciler arasında bulunan ve panelin sonunda söz alan Halit Refiğ’in eşi Prof. Dr. Gülper Refiğ ‘Halit mütevazı bir insandı. ‘Ben’ duygusu yoktu onda. ‘Ben’ yok, Kemal Tahir, Lütfi Akad, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Adnan Saygun… var. Hiç egosu olmadığı için, bazı gerçeklerin ortaya çıkmasını istemedi ve söylemedi’ diye konuştu.

Deprem gecesi gelen itiraf

Gülper Refiğ, Halit Refiğ’in kendisinden de sakladığı ‘Devlet Ana’ gerçeğinin büyük Marmara depremi esnasında ortaya çıktığını söyledi. Refiğ, o süreci şöyle anlattı: “Sapanca’da deprem gecesi, her yer yıkılmış, evimizde karanlık içindeyiz. O gece işte böyle itiraflar sırasında ben de bu gerçeği ağzından aldım. Bu ‘Devlet Ana’ meselesi… Aslında biliyorsunuz ‘Hep Kemal Tahir’den öğrendim. Ustam, ağabeyim’ derdi. Hayır. Devlet Ana’yı Kemal Tahir’e götüren kendisi, senaryo olarak. Ama öyle mütevazı bir insan ki, ‘Ben ondan aldım, ben öğrendim’ diye söylüyor o yücelsin diye. Çünkü onu çok seviyor, hayran. Çünkü sevgileri gerçek. Ve ben, kütüphanesini derlemek için kurcalarken, o götürdüğü senaryoyu buldum; Devlet Ana senaryosunu. Hatta tiplerin kıyafetlerine kadar çizmiş, her şey var. Tabi Kemal Tahir oraya Notus Gladyus gibi birtakım tipler ilâve etmiş, olağanüstü bir roman ortaya çıkmış. Halit, bunu bir tek gün dile getirmedi ve bilinmesini istemedi. Biliyorsunuz filmin yapılması da engellendi.”

Star