Bu Resimler Tarihe Işık Tutacak!

Edebiyat
Salih Gülen’in ”Tarihin Yıkılmaz Kalesi Çanakkale” adlı kitabında, toprağını canıyla, kanıyla ve gözünü kırpmadan koruyan ”Çanakkale askerleri” ile 1917 yılında İngilizle...
EMOJİLE

Salih Gülen’in ”Tarihin Yıkılmaz Kalesi Çanakkale” adlı kitabında, toprağını canıyla, kanıyla ve gözünü kırpmadan koruyan ”Çanakkale askerleri” ile 1917 yılında İngilizlerce Bağdat’tan çıkarılan Osmanlı askerlerinin fotoğrafları ilk kez yayımlandı.

Yitik Hazine Yayınlarından çıkan kitap, Kurtuluş Savaşı’nın "mayası" olan, Türk askerinin tüm imkansızlıklarına rağmen vatanını cesurca koruduğu Çanakkale Savaşları ile o dönem ki Osmanlı’nın durumuna yönelik çarpıcı bilgiler ile Türkiye’de ilk kez yayımlanan fotoğrafları içeriyor.

Kitabı hazırlayan Salih Gülen, "Eserde, Türkiye’de ilk defa yayınlanan bir fotoğraf daha var. 1917’de Bağdat’tan Osmanlı askerlerinin İngilizlerin kontrolünde çıkartılışını gösteren bu fotoğraf, özellikle o dönem Osmanlı’nın konumu ile Bağdat halkının yaşadıklarını, kelimelere gerek duymadan gözler önüne seriyor. Fotoğrafta, Osmanlı askerleri şehirden çıkarken halkın çaresizce onları seyretmesi dikkat çekiyor" diye konuştu.