‘Binbir Çiçekli Bahçe’

Edebiyat
Yaşar Kemal “Binbir Çiçekli Bahçe” isimli yeni kitabı ile okurla buluşacak. Kitapta “Yaşar Kemal’in yarım yüzyıldır ısrarla inatla inançla dile getirdiği görüşlerini ve uyarıla...
EMOJİLE

Yaşar Kemal Binbir Çiçekli Bahçe” isimli yeni kitabı ile okurla buluşacak. Kitapta “Yaşar Kemal’in yarım yüzyıldır ısrarla inatla inançla dile getirdiği görüşlerini ve uyarılarını içeren yazıları, konuşmaları ve söyleşileri” bir araya getiriliyor. Yapı Kredi Yayınları’ndan yapılan açıklamaya göre, 18 Eylülde kitapçılardaki yerini alacak “Binbir Çiçekli Bahçe” ile “Yaşar Kemal’in yarım yüzyıldır ısrarla inatla inançla dile getirdiği görüşlerini ve uyarılarını içeren yazıları, konuşmaları ve söyleşileri” bir araya getiriliyor.

Yaşar Kemal, Binbir Çiçekli Bahçe’de 1961’den 2009’a uzanan çeşitli yazılarında, doğanın ve kültürün yozlaşmasındaki tehlikelerin altını çiziyor, bu sorunların kökenlerine dair saptamalarda bulunuyor ve çözüme dair öneriler sunuyor. 3 bölümden oluşan kitabın birinci bölümü, Yaşar Kemal’in 2007’de Ankara’da gerçekleştirilen “Türkiye Barışını Arıyor” konferansında yaptığı konuşmayla başlıyor. “Kimlikler” başlıklı ikinci bölüm Orhan Kemal’den Mehmed Uzun’a yazarın yakın dostu olmuş pek çok ismi ağırlıyor. Dokuz yaşındaki Helin Zeynep Miser’in Yaşar Kemal’le yaptığı söyleşiyi de içeren “Konuşmalar” ise Binbir Çiçekli Bahçe’nin üçüncü bölümünü oluşturuyor.

Gündemdeki “Demokratik açılım” tartışmaları konusunda ise Kemal’in 14 yıl önce İstanbul DGM salonunda söylediği “Benim yazılarım halkımıza birer çağrıdır. Öncelikle batıdaki, doğudaki çocukları, savaşta ölmüş anaları çağırıyorum. Bu savaş en çok sizin yüreğinizi yaktı. Herkesi çağırıyorum, sayın yargıçlar sizleri de bu savaşı durdurmak isteyenlere katılmaya çağırıyorum. Bu ülke hepimizindir ve bu ülke insanlık tarihinde çok uzun yaşamaya layıktır. Hem de onuruyla yaşamaya… Unutmayalım ki bir ülkenin insanlarının onuru en azından toprağı kadar kutsaldır” şeklindeki sözleri veriliyor.