Beyazıt, kitap fuarına hazırlanıyor

Edebiyat
Artık bir Ramazan geleneği olan ve üç yıldır ziyaretçilerini Beyazıt Meydanı’nda ağırlayan Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, 19 Temmuz’da 31. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Türkiye Diyan...
EMOJİLE

Artık bir Ramazan geleneği olan ve üç yıldır ziyaretçilerini Beyazıt Meydanı’nda ağırlayan Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, 19 Temmuz’da 31. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fuarda geçen yıl Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) işbirliğiyle başlayan ‘Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ bu yıl da devam edecek. Ramazan’ı kitapla, kitabı da okurla bütünleştiren fuar, Ankara’da ise Kocatepe Camii’nde fotoğraf sergilerinin de aralarında olduğu fuar etkinlikleriyle gerçekleştirilecek.

11 yıldan bu yana Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın genel koordinatörlüğünü yapan Osman Sarıköse, bir yıl boyunca kitap listeleri hazırlayarak fuarın başlamasını bekleyen ve yakın şehirlerden kalkıp gelen ziyaretçileri olduğunu söylüyor. Sarıköse, "Yayıncılarımız da her geçen yıl daha fazla ilgi gösteriyor. Fuarın kültür etkinliklerine dair geçen başlattığımız Beyazıt Ramazan Sohbetleri, son derece yoğun bir ilgiyle karşılandı. Biz de bu sohbetleri fuarın vazgeçilmez bir parçası haline getirdik ve yine ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım’ın danışmanlığında bu yıl 26 sohbetten oluşan bir program sunacağız." diyor.

Beyazıt Ramazan Sohbetleri, bu yıl Beyazıt Camii yanında kurulacak çadırda 26 konuğu ağırlayacak. Kültür, edebiyat ve sanat dünyasından tanınmış isimlerin, kendi ihtisas alanlarına dair ve Ramazan konulu sohbetler gerçekleştireceği program her gün 18.00 ile 19.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Ramazan ayının 1’i ile 26’sı arasında fuarda sohbet edecek isimler şöyle: Can Alpgüvenç, Dursun Gürlek, Bestami Yazgan, Üstün İnanç, Nevzat Bayhan, Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Mehmet Cemal Çiftçigüzel, Ali Hakkoymaz, Beşir Ayvazoğlu, Yavuz Bahadıroğlu, Ümit Şimşek, Yusuf Dursun, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Armağan, Sadık Yalsızuçanlar, Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, İsmail Bilgin, Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Recep Arslan, Ali Erkan Kavaklı, Dr. Mehmed Niyazi, Sibel Eraslan, Prof. Dr. Ahmet Turan Alkan, Vehbi Vakkasoğlu, Doç. Dr. Rahmi Yaran, Mehmet Nuri Yardım.