‘Aşığın Umudu Sabır ve İnatçılık’

Edebiyat
Marie Arana imzalı yazıda, "bir kadına hayatını adayan talihsiz aşık" tiplemesini içinde barındıran senaryolardan, Scott Fitzgerald‘ın "Muhteşem Gatsby‘si, William Styron...
EMOJİLE

Marie Arana imzalı yazıda, "bir kadına hayatını adayan talihsiz aşık" tiplemesini içinde barındıran senaryolardan, Scott Fitzgerald‘ın "Muhteşem Gatsby‘si, William Styron‘un "Sophie’nin Seçimi" ve Gabriel Garcia Marquez‘in "Kolera Zamanında Aşk" gibi önemli edebi yapıtların çıktığına işaret edilerek, "Bu mükemmel yapıtlara şimdi de Orhan Pamuk’un büyüleyici yeni romanı ekleniyor" denildi.

Nobel ödüllü yazarın, kitabında, "bir aşığın en iyi umudunun sabır ve inatçılık" olduğunun kanıtladığını belirten Arana, "Yazarken olduğu gibi, severken de bir kuyuyu iğneyle kazarsınız" ifadesini kullandı.

Arana, "Masumiyet Müzesi"nde anlatılan hikayenin "merak uyandırıcı, hiç beklenmeyen" unsurlar barındığını, "Ferhat’ın Şirin’e ulaşmak için dağları delmesi gibi", Pamuk’un romanının ana kahramanı Kemal‘in de Füsun‘a ulaşabilmek için katettiği yolda önüne çıkan hiçbir engelden gözünün korkmadığını kaydetti.

"Pamuk’un romanının dehası, basit bir aşk romanı olarak okunabilse dahi, kurnazca ve anlaşılması güç katmanları içinde barındıran karmaşık bir çalışma olması" diyen Arana, şunları ifade etti:

"Tüm İstanbul, bu mükemmel romanda canlı bir şekilde yer alıyor. Boğaziçi’nin kara sularından yükselen sisten, kıyılarındaki eski ve harap evlere, lüks apartmanlardaki tüccarlardan, sefil barlardaki aylak sanatçılara, otobüs şoförlerinin ikram ettiği sert kolonyalardan, körfezdeki kötü kokuya kadar, şehir ve insanları, kitabın sayfalarında adeta nefes alıyor.

Masumiyet Müzesi, derin bir insani roman. Ustaca tercümesi, büyüleyici anlatımıyla, Orhan Pamuk’un, kendi neslinin en iyi yazarlarından biri olduğunun sağlam bir kanıtı. Pamuk, bu kitabıyla aşkı tam anlamıyla ellerimize yerleştiriyor."