Ankara Aynı Zamanda Roma Şehri

Edebiyat
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eşi Gülten Günay ile Rahmi Koç Müzesi Çengelhan’da Koç Vakfı tarafından düzenlenen ”Roma Dönemi’nde Ankyra” kitabının tanıtım resepsiyon...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eşi Gülten Günay ile Rahmi Koç Müzesi Çengelhan’da Koç Vakfı tarafından düzenlenen ”Roma Dönemi’nde Ankyra” kitabının tanıtım resepsiyonuna katıldı.
Günay, burada yaptığı konuşmada, Ankara’nın cumhuriyetin başkenti olmasının ötesinde çok büyük bir tarihsel zenginliğinin olduğunun fazla bilinmediğini dile getirdi.
Bakan Günay, ”Ankara, bir Selçuklu, bir Osmanlı şehri, aynı zamanda da bir Roma şehridir. Roma yapılarının üzerinde Ankara’nın son yıllardaki başka ve özensiz yapıları yükseliyor." dedi.
Roma Tiyatrosunu da ayağa kaldırmak için Ankara Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla başlattıkları çalışmaların devam ettiğini anlatan Günay, ”Benim hayalim, bu yaz sonu, en geç yıl sonu Roma Tiyatrosu’nda, Ankara’da bir kültür etkinliği tiyatro izleme veya klasik müzik konseri dinleme imkanı doğacak." şeklinde konuştu.
Resepsiyonda Günay’a ”Roma Döneminde Ankyra” kitabının kapağından yapılmış bir plaket sunuldu.
AKA tarafından hazırlanan ve Stephen Mitchell, Musa Kadıoğlu ve Kutalmış Görkay tarafından kaleme alınan kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı.

AA