Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu

Edebiyat
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film yarışması ödülleri düzenlenen törenl...
EMOJİLE

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. ”En İyi Film Ödülü”nü yönetmenliğini Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün yaptığı ”Babamın Sesi” filmi aldı.
 
TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Zuhal Olcay ile Mahir Günşıray’ın yaptığı ödül töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı. Törenin açılışını Zuhal Olcay, ”Beklerim Bir Tango Borcun Var Bana” adlı şarkıyla gerçekleştirdi.
 
Gecede, ”Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması” ve ”Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması”nda derece alan filmlere Altın Koza heykelciklerinin verilmesinin ardından 14 filmin yarıştığı büyük ödüllerin dağıtımına geçildi.
 
Törenin onur konuğu olan ünlü sinema sanatçısı Türkan Şoray, kendisine gösterilen ilgiye teşekkür ederek, Adanalıların çok yakın bir sıcaklık gösterdiğini vurguladı.

Sinemanın güzel tarafının kalpleri birbirine bağlaması olduğunu anlatan Şoray, şöyle devam etti:
 
”Hepinizin kalbi benim kalbimin içinde. Bu yıllarca böyle sürdü. Bu öyle güzel bir duygu ki yıllarca bu heyecanımı, duyduğum bu mutluluğu hiç yitirmedim. Bu akşam başka bir duygu da yaşıyorum. Sinema benim hayatım. Sinema için yaşadım, sinemayla nefes aldım. Sinema ortamları benim en mutlu olduğum ortamlar. Bu akşam burada sinema var, sinema yaşıyor. Sinema öyle bir sanat ki bir sahne çeken biri bile benim için çok değerli, çok kutsal. Çünkü o beyin emeği, yürek bambaşka bir şey. Duygularımı ulaştıracağım için de mutlu oldum.”
 

Şoray, Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü’ne kendi adının verilmesi karşısında büyük onur duyduğunu belirterek, ”Ben sinemanın bir parçasıyım kendimi yıllarca hep sinemaya ait hissettim. Ve de artık bunu söyleyemeye hakkım var diye düşünüyorum bunca yıldan sonra Türkan Şoray denilince sinema deniliyor. Bu benim değil sinemanın ödülü” dedi.
 

Ödüller
 
Törende, En İyi Film Ödülü’ne layık görülen ”Babamın Sesi” adlı film ”En İyi Senaryo” ödülünü de alarak geceden iki ödülle ayrılırken, Pelin Esmer’in yönettiği ”Gözetleme Kulesi” filmi ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, ”En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, ”En İyi Kadın Oyuncu”, ”En İyi Görüntü Yönetmeni” ve ”En İyi Yönetmen” ödüllerini aldı.
 
İnan Temelkuran ve Kristen Stevens imzalı ”Siirt’in Sırrı” filmi de ”Jüri Özel Ödülü”nün yanı sıra ”En İyi Kurgu” ve ”Jüri Özendirme” ödüllerini aldı. Festivalde yönetmen Belmin Söylemez’in ”Şimdiki Zaman” adlı filmi de ”Yılmaz Güney Özel Ödülü” ile ”SİYAD En İyi Film” ve ”Film Yön Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Oyuncu İlyas Salman’a ”En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü kazandıran Reis Çelik’in ”Lal Gece” adlı filmi ”Adana İzleyici Ödülü”ne de layık görüldü. Tören de Yeşim Ustaoğlu’nun ”Araf” filmi ”Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü”, ”Türkan Şoray Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü”, ”En İyi Sanat Yönetmeni” ödülünü aldı, Zeki Demirkubuz’un yönetmenliğini yaptığı ”Yeraltı” filmi ise 2 ödüle layık görüldü.
 
Gece verilen ödüllerin listesi şöyle:

-Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Barış Hacıhan (Araf)

-Türkan Şoray Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü
: Neslihan Atagül (Araf)

-En İyi Sanat Yönetmeni:
Osman Özcan (Araf)

-En İyi Kurgu Ödülü: Öner Biberkökü-İnan Temelkuran-Kristen Stevens (Siirt’in Sırrı)

-En İyi Müzik Ödülü: Ödüle değer eser bulunmadı

-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Menderes Samancılar (Gözetleme Kulesi)

-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Laçin Ceylan (Gözetleme Kulesi) – Nihal Yalçın (Yeraltı-Araf)

-En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: İlyas Salman (Lal Gece), Engin Günaydın (Yeraltı)

-En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Nilay Erdönmez (Gözetleme Kulesi)

-Jüri Özendirme Ödülü: Evin Demirhan (Siirt’in Sırrı)

-SİYAD En İyi Film Ödülü: Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez)

-Film Yön Juri Özel Ödülü: Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez)

-Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erden Kıral (Yük)

-En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken (Gözetleme Kulesi)

-En İyi Senaryo Ödülü: Orhan Eskiköy (Babamın Sesi)

-En İyi Yönetmen Ödülü: Pelin Esmer (Gözetleme Kulesi)

-Jüri Özel Ödülü:
Siirt’in Sırrı (İnan Temelkuran ve Kristen Stevens)

-Adana İzleyici Ödülü: Lal Gece (Reis Çelik)

-Yılmaz Güney Özel Ödülü: Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez)

-En İyi Film Ödülü: Babamın Sesi (Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan)