46 Yıl Sonra Gelen Vefa!

Edebiyat
Nazım Hikmet hiç kuşkusuz Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerindendir. Türkiye’de yaşadığı sürece hayatı hapisanelerde geçen Nazım Hikmet 48 yaşında askere çağrıldığında öldürüleceği duyu...
EMOJİLE

Nazım Hikmet hiç kuşkusuz Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerindendir. Türkiye’de yaşadığı sürece hayatı hapisanelerde geçen Nazım Hikmet 48 yaşında askere çağrıldığında öldürüleceği duyumuyla yurt dışına kaçmıştır. 1951 yılında Bakanlar KUrulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarılan Hikmet, o günden beri tartışılan bir isim olmuştur. Dünyanın da tanıdığı bir şair olan Nazım Hikmet bu günlerde ‘Türk vatandaşlığı yeniden verilsin mi verilmesin mi?’ tartışmalarıyla gündemde oladursun bugün gazetelere Köksal Toptan’ın Hikmet’in mezarını ziyaret ettiği haberleri çıktı. Bizlerin de akıllarına geç kalmış bir ziyaret demekten başka diyecek birşey kalmadı. Öyle ya uzun zamndır ilk kez Nazım Hikmet Hükümet’in en üst makamındaki biri tarafından ziyaret ediliyor.

Köksal Toptan, Nazım Hikmet’in, Türkiye’nin büyük şairlerinden birisi olduğunu belirterek, şiirlerinde özellikle yakın tarihi anlattığını söyledi.

Nazım Hikmet‘in, memleket hasretini dile getiren, edebi değeri yüksek şiir ve yazıları bulunan bir şair olduğuna işaret eden Toptan, ”Burada mezarının bulunması, tüm Türklerin burayı ziyaret etmesi hem de Nazım’ın vatana duymuş olduğu hasretin karşılığı olarak Nazım Hikmet’e duyduğumuz sevgiyi ifade etmesi bakımından önem taşır” dedi.

Ne olursa olsun, Nazım Hikmet’in kültür şairi olduğu gerçeğinin ortadan kaldırılamayacağını ifade eden Toptan, ”Dileği, Anadolu’da bir köyde defnedilmesi ve baş ucunda bir de çınar ağacı olmasıydı. Ama kendisinin burada sevgili eşiyle olması, onun için de önemlidir” diye konuştu.

”Nazım Hikmet’in mezarı Rusya’da mı kalsın, Türkiye’ye mi getirilsin?” tartışması yapıldığı hatırlatılan Toptan; ”Belki burada kalması daha iyi” diye cevap verdi: “Bu konuda pek bir şey söylemek istemiyorum. Burada bulunduğu müddetçe, Türkiye ile Rusya arasında zaten var olan kültürel derinliğe katkı sağlaması, önemlidir.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, mezarın Türkiye’ye getirilmesi için çalışmalar yaptığına işaret eden Toptan, Türkiye’nin almış olduğu kararların, Nazım Hikmet’in Türkiye’ye ait olduğu gerçeğini bir defa daha belirtmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Köksal Toptan, Kurtuluş Savaşı ve vatan hasretini Nazım Hikmet kadar güzel anlatan bir şairin nadir olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Toptan ve eşi Saime Toptan, daha sonra Nazım Hikmet’in mezarına çiçek koydu ve dua etti.