20 Yıl Sonra Yeniden Nick Cave

Edebiyat
Rock müziğin karanlık sesi Nick Cave’in yeni romanı Bunny Munro’nun Ölümü, baba-oğul ilişkisi ve evlilik üzerine yazılmış bir kitap. Karanlığın romantik prensi Nick Cave, ilk kitabı olan V...
EMOJİLE

Rock müziğin karanlık sesi Nick Cave’in yeni romanı Bunny Munro’nun Ölümü, baba-oğul ilişkisi ve evlilik üzerine yazılmış bir kitap.

Karanlığın romantik prensi Nick Cave, ilk kitabı olan Ve Eşek Meleği Gördü‘den 20 yıl sonra yeni kitabı Bunny Munro’nun Ölümü’nü yazdı ve dünyanın mevcut durumu yetmezmiş gibi, kafası karışık ruhları daha da dibe itti.
Avi Pardo çevirisiyle Siren Yayınları’ndan 3 eylülde İngiltere ile aynı anda yayımlanan kitabın açılış cümlesi, okuyucuyu ilk anda uyarıyor: “Sonum geldi” diye geçirir içinden Bunny Munro, yakında ölecek kimselere özgü, ani bir farkındalıkla…”

Böylece Nick Cave’in kimi zaman karanlık ve tedirgin kimi zaman coşkulu ve gürültülü dünyasına giriş kapısını, ardından gelecek olanları merak ederek aralıyoruz.

Cave’in romanının ana karakteri Bunny Munro, evli, bir erkek çocuk babası, kafası her daim karışık, sık sık alkol mesaisine kalan, aklı sürekli başka kadınlarda ve kapı kapı dolaşıp kozmetik ürünleri satan, ruhu kaybolmuş bir pazarlamacı. Bu yönüyle kitap evlilik hakkında olduğu kadar, baba oğul ilişkileri hakkında da bir nevi tersinden yazılmış el kitabı gibi okunabiliyor.