‘Terfi ettim’ Diye Sevinmeyin

Kişisel Gelişim
Daily Mail gazetesinin haberine göre, birçok çalışan için iş yerinde kariyer merdivenini adım adım tırmanmak bir hedef olsa da, bu hedefe ulaşmanın çalışanın akıl sağlığı üzerinde zararının görülebild...
EMOJİLE

Daily Mail gazetesinin haberine göre, birçok çalışan için iş yerinde kariyer merdivenini adım adım tırmanmak bir hedef olsa da, bu hedefe ulaşmanın çalışanın akıl sağlığı üzerinde zararının görülebildiğini belirten araştırmacılar, terfinin kişide stres seviyesini yüzde 10 oranında artırdığını belirledi.

Kişide terfiden sonra artan baskının daha çok iş, fazla sorumluluk ve dinlenme zamanının azalmasından kaynaklandığı sanılıyor.

Warwick Üniversitesi’nden ekonomistler ve psikologlar, 1991 ile 2005 yılları arasında terfi edilen bin kişinin durumunu araştırdı.

Araştırmacılar, yüksek mevkilerdeki kişilerin daha sağlıklı olduğundan yola çıkarak, araştırma sonucunun bunu yansıtacağını düşündü. Ancak araştırmacılardan Chris Boyce, "işte terfi almanın herkesin düşündüğü gibi süper olmadığını" ifade etti.

Araştırmanın, yöneticilerin akıl sağlığının terfiden sonra bozulduğunu ve bunun uzun sürebildiğini ortaya koyduğunu anlatan Boyce, insanların yönetici konumunda oldukları için kendilerini daha sağlıklı bulabileceklerini, ancak bu durumun, konumlarının doğrudan bir sonucu olduğu anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

Boyce, araştırma sonucunun, terfinin fiziksel faydasının olmadığını da ortaya koyduğunu belirtti.

İş akıl sağlığına geldiğinde, aslında terfinin kişiyi kendisini daha stresli hissetmesine neden olduğunu, bunun da terfinin sağlık için iyi olamayabileceği anlamına geldiğini ifade eden Boyce, terfinin artan baskı ve stres seviyesi yüzünden herkes için en iyi yol olamayabileceğini söyledi.