Teşrik tekbirleri yarın sabah başlıyor

Din Adamları
Yarın arefe günü. Kurban bayramının en büyük özelliklerinden biri olan farz namazlarının ardından getirilen teşrik tekbirleri yarın sabah namazından itibaren başlayacak. Teşrik tekbirleri, arefe günü ...
EMOJİLE

Yarın arefe günü. Kurban bayramının en büyük özelliklerinden biri olan farz namazlarının ardından getirilen teşrik tekbirleri yarın sabah namazından itibaren başlayacak.

Teşrik tekbirleri, arefe günü sabah namazında başlayıp Kurban Bayramı’nın 4. günü ikindi namazına kadar farz namazların ardından getirilmesi vacip olan bir uygulama.

Teşrik Tekbirleri Nedir, Ne Vakit Söylenir?

Kurban bayramının birinci gününe yevm-i nahir, diğer üç gününe ise eyyâm-ı teşrik denir. Bayramdan evvelki güne ise yevm-i arefe (arefe günü) denir ki Zilhicce’nin 9. günü olmaktadır. Ramazan bayramında arefe yoktur.

Arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazını müteâkib birer defa Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi’l-Hamd şeklinde tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir. Teşrik tekbirleri fakîhlerin çoğuna göre, namaz kılmakla mükellef herkes için vâcibtir.

Teşrik tekbirleri günlerinde namazı kazaya kalan bir kimse, bu namazları yine teşrik günlerinde kılarsa tekbirleri de kaza eder. Teşrik günlerinden sonra kıldığında ise, teşrik tekbirlerinin kazâsı gerekmez. Kadınlar teşrik tekbirlerini gizli olarak getirirler.