Müslümanlar ve Hristiyanlar aynı düşüncede

Din Adamları
Paskalya Yortusu’ndan önceki son ve kutsal olarak anılan Cuma gününde, Roma’daki ünlü Kolezyum anıtının yanında yapılan ‘Via Crucis’ ritüeline Papa Franciscus, ilk kez katıldı....
EMOJİLE

Paskalya Yortusu’ndan önceki son ve kutsal olarak anılan Cuma gününde, Roma’daki ünlü Kolezyum anıtının yanında yapılan ‘Via Crucis’ ritüeline Papa Franciscus, ilk kez katıldı.

İsa peygamberin ölüm cezasına çartpırılışından başlayıp, çarmıha gerilmesi ve ölümüne giden çileli yolculuğu anlatan 14 aşamadan oluşan ‘Via Crucis’, Paskalya döneminde yapılan etkinlikler arasında en dramatik olmasıyla ön plana çıkıyor.

Lübnan’dan gelen gençlerin taşıdığı hacın ‘Via Crucis’teki yolculuğunu tamamlamasının ardından kısa bir konuşma yapan Papa Franciscus, Lübnanlı gençlere hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek, "Emerit Papa 16. Benediktus’un Lübnan ziyaretinde, Müslüman kardeşlerimiz ve diğerlerinin, Hristiyan toplumuyla güçlü bir şekilde aynı düşüncede olmasının güzelliğini gördük. Bu, Ortadoğu ve dünya için umudun işareti" dedi.

Papa, Hristiyanların, çevrelerinde iş tutmaya devam eden şer odaklarına en iyi cevabı haçla verebileceğini belirtti. Papa Franciscus, şer odaklarına Hazreti İsa’nın yaptığı gibi hep iyilikle cevap verilmesi gerektiğini ifade etti.

Önceki yıllara göre daha fazla kişinin katıldığı ‘Via Crucis’te, çok sayıda inananın ellerinde mumlarla, dualara eşlik ettiği gözlendi. Törende, Lübnan, Arjantin gibi ülkelerin bayraklarının çokluğu dikkati çekti.

Papa Franciscus’u tören alanına gelip gidişinde, Roma Belediye Başkanı Gianni Alemanno karşılayıp, uğurladı.

Bu arada, Papa’nın dün öğleden sonra da yine Paskalya Yortusu etkinliklerinden bir diğerinde ‘Kutsal Cuma Tanrı’nın Tutkusu’nda’, Aziz Petrus Bazilika’nın zemininde İsa Peygamber için secde etti.

Hristiyanlık inanışına göre Hazreti İsa’nın öldükten sonra dirilişini sembolize eden Paskalya Yortusu, Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda yapılacak bu geceki ibadet ve Pazar sabahı Aziz Petrus Meydanı’nda halka açık yapılacak ayinle kutlanacak.

Star