Vahap Yaman: Bir yetimin yüzüne bakarken ne kadar acı hissettiniz?

HİSSET VE GÖREV AL! ( Mülteci kampında yaşadıklarım) –Başını okşadığınız bir yetim çocuğun kedi gibi size sokularak gösterdiği davranışıyla ağladığınız oldu mu? –Bir yetimin yüzüne bakarke...
EMOJİLE

HİSSET VE GÖREV AL! ( Mülteci kampında yaşadıklarım)

–Başını okşadığınız bir yetim çocuğun kedi gibi size sokularak gösterdiği davranışıyla ağladığınız oldu mu?
–Bir yetimin yüzüne bakarken ne kadar acı hissettiniz?
–Bir yetimi kirli yüzünden iğrenmeden sevgi ile öpebildiniz mi?
–Bir yetimi rengi solmuş, kirden ve yıpranmışlıktan ne olduğu belli olmayan elbisesi ile kucaklamanın zevkini hiç taddınız mı?
–Kucağınıza aldığınız ve burnundan sümükleri akan yetimin sizi öpmesine hiç izin verdiniz mi?
–Altını kirletmiş, ancak kendini kucağına alacak, bir baba, bir anne, bir abi, bir abla arayan bakışların acısını yüreğinizde hiç hissettiniz mi?
–O yetimi iğrenmeden, elbisem kirlenir, demeden kucağınıza aldığınız mı?
–Yetim bakışlarının yüreğinizin tam orta yerine bir ok gibi saplanışını ve tedavi edilme şansı olmayan açtığı yaranın acısını hiç duydunuz mu?
–Anlamadıkları dilde konuşan amcaların ve teyzelerin yüzlerine bakarken ki masumluklarını hiç gözlemlediniz mi?
–Annesi babası olan yaşıtları, evlerine giderken, büyüklerin yanlarından ayrılmayan, onların aralarında dolaşan yetimin bacaklarınıza dolanmasını hiç yaşadınız mı?
–Dolandığı hiç bırakmak istemediği sizin bacaklarınızın sıcaklığında ev sıcaklığı arayan yetimin gözlerindeki sevgi açlığını hiç yakaladınız mı?
–Arkadaşları ile iletişim kuramayan ve 35 derece sıcak altında yapayalnız, umutsuz, çaresiz ve hiç bir dahli olmadan ve üstelik kendi başına gelenleri anlamadan oturan bir yetimin çaresizliği ile karşı karşıya kaldınız mı?
–Amcaların kendisine verdiği taze bir cevizi, başka bir amcaya veren üç yaşındaki bir yetimin gülümsemesini ve sümüklü dudağıyla amcanın yanağından hiç bırakmamacasına öpüşünü hiç yaşadınız mı? Yanak öpmedeki sevgi, hasret ve coşkuyla dolu bir özlemle hiç karşılaştınız mı?
–Tel örgüler arasında 35 derecede her sokağı birbirinin aynı olan kampın sokaklarında dolaşırken yavrum sıcakta dolanma gel evimize hasta olursun diyen bir anne sesi duymak isteyen bir yetimin şaşkın dolaşmalasını arkasından hiç izlediniz mi?
–Anne sıcaklığı duymak ve hissetmek için tanımadığı kadınların aralarına dalıp, bunlardan birisi benim annem olabilir mi diye onların yüzlerine bakan bir yetimin acısını hiç hissettiniz mi?
–Herkesin anne babası var, benimkiler nerede diye sorduğu soruya verecek cevabınız var mı?
–Cevabımız olmalı!
–Cevabımız için hissetmek, hissetmek için de çabalamak ve yola çıkmak gerekir.
–Bunlar hayal değil, yaşarken ve yazarken ağladığım, sizlerin de bir miktar ağlamınızı ve acıyı hissetmenizi istemek arzumdan yazdığım bir yaşadığım bir hayat hikayesidir.
–Bizler biliyoruz ki kalp ağlamadan göz yaşarmaz.
–Ancak ağlamak yetmez. Yetime kucak açmak, onu kendi evlatlarımızın arasına almak, onlar için çalışanları arayıp bulmak ve destek olmak insanca ve müslümanca bir görevdir.
–Geç kalanlardan olmamak dualarımla!

KALBİNİN YUMUŞAMASII VE İHTİYACININ GİDERİLMESİNİ SEVER MİSİN? YETİME MERHAMET ET, ONUN BAŞINI OKŞA, ONA YEDİĞİNDEN YEDİR. KALBİN YUMUŞAR VE İHİYACIN GÖRÜLÜR. HZ. Muhammed (sav)

Vahap Yaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme