GENÇ-KON’dan yaz tatili önerileri

Stklar
Genç-Kon Genel Başkan Ali Dayıoğlu, eğitim öğretim döneminin bitmesi sebebiyle öğrencileri tebrik edip güzel bir yaz tatili geçirmelerini dilemiştir. Dayıoğlu; yaz döneminin vakit öldürme dönemi olmad...
EMOJİLE

Genç-Kon Genel Başkan Ali Dayıoğlu, eğitim öğretim döneminin bitmesi sebebiyle öğrencileri tebrik edip güzel bir yaz tatili geçirmelerini dilemiştir. Dayıoğlu; yaz döneminin vakit öldürme dönemi olmadığını, bilakis “Hayat Boyu Eğitim” sloganıyla verimli bir döneme çevrilebileceğini, bunun da bilgiyi, kültürü, eğlenceyi buluşturan yaz okulları ile başarılabileceğini ifade etmiştir. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kamu ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği yaz okulu programlarına ilgi gösterilmesini isteyen Genç-Kon yönetimi sözlerini yaz tatilinde dikkat edilecek bazı maddelerle sürdürmüştür. Ailelerin çocukları için yaz aylarında dikkat etmesi gereken konular aşağıda sıralanmıştır. 

 

1. Yaz okullarının en önemli ve faydalı yönü temel din eğitimidir. Kur’ân-ı Kerim’in kurallarına uygun öğretilmesine; itikat, ibadet, ahlâk ve siyer derslerinin de programda bulunmasına dikkat edilmelidir. Din eğitiminde yaş çok önemlidir. Çocuklarımız erken yaşlarda kazanacakları değerleri hayatları boyunca yaşatacaklardır. 

 

2. Yıl boyunca çocuklarımıza zaman ayırma konusunda iş temposundan dolayı bazı eksikliklerimiz olabilir. Bu tatil yavrularımızla baş başa vakit geçirmek için bir fırsattır. 

 

3. Eğitim – öğretim yılında başarılı olan öğrencilere verilecek ödüllerde abartıya kaçmak gereğinden fazla özgüvene ve şımarmaya neden olur. Başarısız olanları da cezalandırmak yerine motive etmek gerekir. 

 

4. Çocuklarımızın yaz tatilinde bilgisayar bağımlısı olmaları sağlıklı değildir. Piknik, kır gezisi, izci kampı gibi doğa faaliyetleri olan yaz okullarında vakit geçirmeleri daha heyecanlı ve verimlidir. 

 

5. Sanat ve spor faaliyetlerine yer veren yaz okulları çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini sağlar. 

 

6. Ailece yapılacak akraba ziyaretleri unutulmaya yüz tutan değerlerimizi hatırlatacaktır. 

 

7. Şehre, eve, okula, parka hapsolan çocuklarımıza köy havası tattırmak, doğanın güzelliklerini göstermek faydalı olur. 

 

8. Yüzme alanlarının güvenliği çok önemlidir. Ayrıca güneş yanıklarına karşı da dikkatli olunmalıdır. 

 

9. Yazın alınan eğitim yıl boyunca çeşitli kurumlar tarafından düzenlenen okul dışı serbest zaman faaliyetleri ve eğitim programları ile desteklenmelidir ki öğrenilenler kalıcı hale gelsin.

GENÇ-KON