Deah Barakat’ın projesi yarım kalmadı!

Stklar
“İdealist Diş Hekimleri Derneği” BASIN AÇIKLAMASI           İdealist Diş Hekimleri Derneği Başkanı Muzaffer Erdoğral, yönetim kurulu adına konuy...
EMOJİLE

“İdealist Diş Hekimleri Derneği”

BASIN AÇIKLAMASI          

İdealist Diş Hekimleri Derneği Başkanı Muzaffer Erdoğral, yönetim kurulu adına konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama da şunları söyledi;

11Şubat 2015’de ABD’de Müslüman kimliği sebebi ile hunharca bir cinayete kurban edilen Diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, Türkiye’deki Suriyeli yetimlerin diş tedavilerini yapmayı hayal etmiş ve bu konuda “Türkiye’deki Suriyeliler gülümsesin” isimli bir proje başlatmıştı fakat şahadeti sonrası bu proje hayata geçmemişti.

Dünya üzerindeki şiddetin her türlüsü ile din, dil ve ırk gözetilerek yapılan şiddet karşısında ki çifte standarda dikkat çekmek isteyen İdealist Diş Hekimleri Derneği olarak “Bir fırça bir oyuncak” sloganı ile Deah’ınhayalini gerçekleştirmeye karar vermiş ve bu konuyu, 15 Şubat 2015 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştık.

Süreç içinde proje 3 aşamalı olarak planlanmış ve yürürlüğe konulmuştur.

1.İHH ile yapılan ortak çalışma ile Hatay Reyhanlı’da Diş Tedavi Merkezi kuruldu ve yüzlerce yetimin diş tedavileri gerçekleştirildi. Her çocuğa bir fırça bir oyuncak hediye edildi. Proje bölgede gönüllülük esasına dayalı olarak diş hekimi ekiplerinin dönüşümlü çalışmaları ile devam etmektedir.

2.Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalandı. Protokol çerçevesinde, Fatih Belediyesi ve Banatfirmasıyla ortak yürütülen “bir fırça bir macun çocuklar mutlu olsun” sloganı ile İstanbul’da eğitimine devam eden 15000 civarında Suriyeli ilköğretim çağındaki öğrencilerin ağız ve diş sağlığı konusunda eğitimi planlandı. Bu plan dahilinde çocuklara Flor-jel uygulaması yapılarak koruyucu tedaviye başlandı. Bu çalışmanın ilk ayağı Sultangazi ilçesinde uygulandı.

3.AFAD ile yapılan çalışmayla da, AFAD kamplarında bulunan 70 bin civarında ki çocuğun, ağız ve diş sağlığı eğitimi ile Flor-jel uygulamasının lojistik hazırlıklarının sonuna gelindi. Bu çalışmanın başlangıcı tekrar kamuoyuna duyurulacaktır.

Proje yürütücüsü: İdealist Diş Hekimleri Derneği

Paydaşları; İHH, AFAD, Fatih Belediyesi, Banat Firması

İdealist Diş Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu adına

Dernek Başkanı Diş hekimi Muzaffer Erdoğral

İletişim: GSM:0532 695 58 17

 Web:http://idealistdishekimleri.org.      

Facebook :idealistdishekimleriderneği

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme