Anadolu Gençlik Derneği, Bu Yıl Mekke’nin Fethi Programını Online Düzenliyor

Stklar
Anadolu Gençlik Derneği’nin her yıl 81 il ve yüzlerce ilçede düzenlediği “Mekke’nin Fethi” programı bu yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirecek. Fetih coşkusunu dün...
EMOJİLE

Anadolu Gençlik Derneği’nin her yıl 81 il ve yüzlerce ilçede düzenlediği “Mekke’nin Fethi” programı bu yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirecek. Fetih coşkusunu dünyanın dört bir yanına taşıyacak program, 31 Aralık Perşembe saat 21.00’de TV5 ve AGD TV’den yayınlanacak.

Yeryüzünün ilk mabedi olan Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke’nin İslam ordularınca fethedilmesinin üzerinden 1390 yıl geçti. Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların İslam’a açılmasıdır. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.

Her sene yılbaşı eğlencesi adı altında çeşitli rezillikler yaşanırken, Milli Piyango denilen oyunla da kitleler kumarla buluşturuluyor.

Anadolu Gençlik Derneği, bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna inananları, kültür emperyalizminin değil fetih ruhunun yanında durmaya çağırıyor. 

İNSANLARI FETİH RUHUNUN YANINA ÇAĞIRIYORUZ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, yıllardır Mekke’nin Fethi programı düzenlediklerini hatırlatarak “Bu yıl pandemi nedeniyle bir araya gelemediğimiz şu günlerde Mekke’nin Fethi’ni her yıl olduğu gibi aynı coşkuyla sesimizin ulaştığı dünyadaki hanelerde kutlamak adına online olarak düzenliyoruz. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam ordularınca Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Bu yıl ekranlardan düzenleyeceğimiz Fetih Buluşması’nın ‘Yeni Bir Dünya’nın kurulmasına ve 7 milyar insanlık âleminin saadetine vesile olması inancıyla programımıza 7’den 70’e, Edirne’den Kars’a, Avrupa’dan Afrika’ya, Balkanlardan Amerika’ya aynı duyguyu paylaşan herkesi davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ONLİNE DAVETİYE ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Ayasofya Camii imamı Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunacağı geceye, Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım da konuşmacı olarak katılacak.