Yürüyen Köşk Restore Edilecek

Olaylar
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çınar ağacı dalının kesilmemesi için zemininden kaydırttığı ”Yürüyen Köşk”, dış cephesindeki rutubete dayalı çürümeler nedeniyle restore edilecek. ...
EMOJİLE

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çınar ağacı dalının kesilmemesi için zemininden kaydırttığı ”Yürüyen Köşk”, dış cephesindeki rutubete dayalı çürümeler nedeniyle restore edilecek.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, yaptığı açıklamada, 4 sene önce yenilenen ”Yürüyen Köşk”ün yeniden restore edileceğini söyledi.

Dış cephede yaşanan çürümenin rutubetten kaynaklandığını belirten Koçal, ”Yürüyen Köşk, herkesin bildiği üzere milli değerde tarihi bir eser. Yaklaşık 2-3 aydır rutubetten dolayı binanın dış cephesinde oluşan çürüme ve dökülmelerden dolayı Anıtlar Kurulu’na yazı gönderdik. Geçtiğimiz hafta burasının onarımıyla ilgili proje yapmak için bize yetki verildi” dedi.

Koçal, Yalova Belediyesi olarak oluşan kötü görüntünün ortadan kaldırılması için proje hazırladıklarını belirterek, ”Tarihi esere bir tane çivi bile çakılsa prosedürün yürümesi gerekiyor. Bunu da restorasyon kabul ediyorlar. Tabii ki sıfırdan söküp yapılacak değil. Yeniden nasıl sıfır hale getirilmek gerekiyorsa bunu projelendireceğiz, kurulun onayından sonra ihale yapacağız” diye konuştu.

Yürüyen Köşk’ün bulunduğu yer açısından rutubetten etkilendiğini kaydeden Koçal, şöyle devam etti:

”Maalesef Yürüyen Köşk’ün kaderi bu. 1998’de dönemin Çevre Bakanı İmren Aykut zamanında burada bir çalışma yapılmıştı. Bizden önceki belediye başkanı Barbaros Binicioğlu zamanında tekrar restore edildi. Aradan 4 sene geçince yeniden restore ihtiyacı doğdu. Bundan sonra yine böyle bir sıkıntı olacaktır. Çünkü rutubetten kaynaklanan bir sıkıntı var. Ama izni aldık burayı yapacağız.”

Koçal, köşkün yanındaki çınar ağacıyla ilgili bakımların uzmanlarca yapıldığını söyledi.

Daha önce çınar ağacının hasta olduğu yönünde haberler çıktığının anımsatılması üzerine Koçal, ”Ziraat mühendisi ve uzman arkadaşlarımız düzenli kontrol yapıyor.Benim bilgim dahilinde bir sıkıntı yok. Ama uzman arkadaşlarımızdan bu yönde bir şey gelirse gereken neyse yaparız” değerlendirmesinde bulundu.

Zaman